Lovedrive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lovedrive
Scorpions stüdyo albümü
Yayımlanma25 Şubat 1979
KaydedilmeEylül-Aralık 1978
TarzHeavy metal, hard rock
Süre36:30
Dilİngilizce
ŞirketHarvest Records/EMI (Avrupa)
Mercury Records (ABD)
YapımcıDieter Dierks
Scorpions kronolojisi
Taken by Force
(1977)
Lovedrive
(1979)
Animal Magnetism
(1980)
Diğer albüm kapağı
yes
Alternatif albüm kapağı

Lovedrive, Alman rock grubu Scorpions’un altıncı stüdyo albümüdür. 1979 yılında çıkan albümde grup, bundan önceki albümlerinden farklı olarak çok daha enerjik bir sound ile hayranlarının karşısına çıkmıştır. Ayrıca bu albüm, Uli Jon Roth yerine gruba dahil olan yeni gitarist Matthias Jabs ile kaydedilen ilk albümdür. Grubun ilk albümü olan Lonesome Crow’da çalan ve daha sonra UFO grubuna geçerek Scorpions’dan ayrılan Michael Schenker de 3 şarkının kayıt aşamasında gitar çalarak albüme katkıda bulunmuştur. Lovedrive albümü, RIAA tarafından 28 Mayıs 1986’da “Altın Albüm” olarak tescillenmiş ve IGN tarafından yapılan Top 25 Metal Albümü Listesinde de 25. sırada yer almıştır.

Kapak Resmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün kapak resminde, bir arabanın arka koltuğunda resmi kıyafetler giymiş olarak oturan bir adam ve kadın bulunmaktadır. Kadının göğüslerinden biri açıkta olup erkeğin eline sakız ile yapışmış durumdadır. Kapak tasarımı, Hipgnosis firmasında çalışan tasarımcı Storm Thorgerson tarafından yapılmıştır. Tartışmalara neden olan kapak resmi daha sonraki basımlarda yasaklanmıştır. Albümün daha sonraki basımlarında siyah zemin üzerinde yer alan mavi bir akrep resmi kullanılmıştır. Kapak, Playboy dergisi tarafından “1979 Yılının En İyi Albüm Kapak Tasarımı” seçilmiştir.

Tasarımcı Thorgerson, kapak hakkında şu yorumu yapmıştır: “Siyaseten doğruluk açısından bakacak olursak, görebileceğiniz en düzgün sahne olmadığının farkındayım. Sadece komik olduğunu düşünmüştüm, fakat kadınlar bu durumu farklı şekilde algılıyorlar.”

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. "Loving You Sunday Morning" (Schenker/Meine/Rarebell) – 5:36
  2. "Another Piece of Meat" (Schenker/Rarebell) – 3:30
  3. "Always Somewhere" (Schenker/Meine) – 4:56
  4. "Coast to Coast" (Schenker) – 4:42
  5. "Can't Get Enough" (Schenker/Meine) – 2:36
  6. "Is There Anybody There?" (Schenker/Meine/Rarebell) – 3:58
  7. "Lovedrive" (Schenker/Meine) – 4:49
  8. "Holiday" (Schenker/Meine) – 6:32

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]