Diego Garcia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diego Garcia
Coğrafya
Bölge Britanya Denizaşırı Toprakları
Denizi Hint Okyanusu
Siyasi
Adadaki ülke(ler)

Diego Garcia, Birleşik Krallık'ın denizaşırı bölgesi olan İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi'nin bir adasıdır. Orta Hint Okyanusu'ndaki ekvatorun hemen güneyinde askerileştirilmiş bir atol ve Chagos Takımadalarını oluşturan 60 küçük adanın en büyüğüdür.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Avrupalılar tarafından keşfedilmiş ve Portekizliler tarafından isimlendirilmiş, 1790'larda Fransızlar tarafından yerleştirilmiş ve Napolyon Savaşlarından sonra İngiliz yönetimine geçmiştir. Bu, Mauritius'taki Britanya Kolonisinin "Bağımlılıkları"ndan biriydi, ta ki Chagos Adaları, 1965'te yeni oluşturulan İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi'ne (BIOT) dahil edilmek üzere ayrılana kadar.

1966'da, adanın nüfusu 924'tü. Bu kişiler, Chagos-Agalega şirketine ait ağırlıklı olarak hindistan cevizi tarlalarında sözleşmeli çiftlik işçileri olarak istihdam ediliyordu. Yerel plantasyon yöneticilerinin emeklilerin ve engellilerin adalarda kalmasına izin vermesi ve hafif iş karşılığında barınma ve yiyecek almaya devam etmesine izin vermesi yaygın olmasına rağmen, 12 yaşından sonra çocukların çalışması gerekiyordu. 1964'te 963 kişilik bir nüfusun sadece 3'ü işsizdi. Nisan 1967'de BIOT İdaresi Chagos-Agalega'yı 600.000 £ karşılığında satın alarak BIOT'un tek mülk sahibi oldu. Crown, mülkleri derhal Chagos-Agalega'ya geri kiraladı, ancak şirket 1967'nin sonunda kira sözleşmesini feshetti.

1968 ile 1973 arasında, şu anda işsiz olan çiftlik işçileri, Birleşik Krallık Hükümeti tarafından Diego Garcia'dan zorla çıkarıldı, böylece adada ortak bir ABD / İngiltere askeri üssü kurulabilirdi. Birçoğu Mauritius ve Seyşel Adaları'na sürüldü ve ardından Amerika Birleşik Devletleri o zamandan beri sürekli operasyonda olan büyük bir deniz ve askeri üs inşa etti. Ağustos 2018 itibarıyla Diego Garcia, BIOT'un yerleşik tek adasıdır; nüfus askeri personel ve destekleyici yüklenicilerden oluşmaktadır. Bu, Pasifik Okyanusu, Guam'daki Andersen Hava Kuvvetleri Üssü ile birlikte Asya Pasifik bölgesindeki iki kritik ABD bombardıman üssünden biridir.[2]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Atol, Tanzanya kıyılarının 3.535 km (2.197 mil) doğusunda, Hindistan'ın güney ucunun 1.796 km (1.116 mil) güney-güneybatısında (Kanyakumari'de) ve batı sahilinin 4.723 km (2.935 mil) batı-kuzeybatısında yer almaktadır. Avustralya (Cape Range Ulusal Parkı, Batı Avustralya). Diego Garcia, Lakshadweep, Maldivler ve Chagos Takımadalarını kapsayan mercan resifleri, atoller ve adalardan oluşan tepelere sahip geniş bir su altı sıradağları olan Chagos-Laccadive Sırtı'nın en güney ucunda yer almaktadır. Yerel saat UTC + 6 yıl boyunca (ve o zamandan beri kalıcı DST'de).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Diego Garcia" (İngilizce). britannica.com. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2021. 
  2. ^ "Hint Okyanusu'nun kalbinde bir ABD üssü: Diego Garcia". Anadolu Ajansı. 28 Şubat 2019. 23 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2021.