Chagos Takımadaları

Koordinatlar: 6°00′K 71°30′D / 6.000°K 71.500°D / 6.000; 71.500
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chagos large.png

Chagos Takımadaları, Hint Okyanusunun ortasında, Hindistan Yarımadasının ucundan yaklaşık 1,600 km güneyde ada grubu. Britanya Hint Okyanusu Toprakları'nın başlıca coğrafi özelliklerinden birini oluşturur. Toplam yüzölçümü 60 km²'dir. Doğuya bakan bir yarımay oluşturan takımadalar, kuzey uçtaki Salomon Adalarından başlayarak Peros Banhos Atolü, Three Brothers, Eagle ve Dangers adaları, Egmont Adaları ve grupraki en büyük kara kütlesi olan Diego Garcia Atolü biçiminde sıralanır.

Hint Okyanusunun ortasında stratejik bir konumu bulunan Chagos Takımadaları siklon fırtınalarının yolu dışında kalır. Bölgedeki kıyı ve ada devletleri BM kararları doğrultusunda okyanusun barış kuşağı konumunu korumak isterken, ABD ve İngiltere, başta Diego Garcia olmak üzere bu adaları hava ve deniz araçları için yakıt ikmal ve takviye üssü olarak kullanmaktadırlar.

Mauritius, adalar üzerinde hak iddia etmektedir. 2021'de Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, Mauritius'un Chagos Takımadaları üzerindeki egemenliğini onaylayarak takımadaların Birleşik Krallık ve A.B.D. tarafından yasadışı işgalini eleştirdi. Birleşmiş Milletler de aynı yıl Birleşik Krallık'ın talebini reddederek, Mauritius lehinde karar verdi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BM'den Chagos adaları kararı". 9 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2022.