Didache

Vikipedi, özgür ansiklopedi
On iki havari (Puşkin Müzesi)

Didache ya da Havarilerin öğretileri, kimin tarafından yazıldığı belirlenemeyen erken Hristiyanlık döneminden kalma, çoğunlukla birinci yüzyılın sonlarına tarihlenen bir metindir.[1] Aşağı yukarı inciller ile aynı tarihlerde yazılmış olan Didache'nin Suriye coğrafyasında yazıldığı düşünülmektedr. Didache, Kilise'nin en Eski Yasasıdır.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam ve ölüm yollarını öğreten, kısaca kilise düzeninden söz eden, vaftiz, oruç, dua ve dirilişe yer veren, hizmetkarları ve peygamberleri anlatan, kıyametle son bulan sorunlu bir eserdir.[2]

  • Didache, Kilise'nin en Eski Yasasıdır. İlk dönemlerin Hristiyanlığına ait en çok ayin bilgi taşayan bir yapıttan gelmiştir. Özet olarak "Didache" Kilise yasalarına ayin talimatlarını kapsayan bir el kitabının gerçek müsveddesi diye tanımlanabilir.

"Şu şekilde şükredin, ilkin kutsal kase için. Ey Pederimiz, kulun Mesih aracılığı ile bize tanıtmış olan kulun Davut'un kutsal asması için sana şükrediyoruz; yüzyıllar boyunca şan senin olsun.

Sonra da kırılan ekmek için. Ey Pederimiz, kulun Mesih'in aracılığı ile bize açıkladığın yaşam ve bilgi için sana şükrediyoruz. Yüzyıllar boyunca şan senin olsun. Kırılan bu ekmek dağlarda dağılmışken toplandıktan sonra nasıl ki tek oldu, aynı şekilde Kilise dünyanın hudutlarından Kralığında bir araya gelsin. Çünkü yüzyıllar boyunca şan senin, güç İsa Mesih'indir.

Rab'bin adına vaftiz olanlardan başka hiç kimse senin Efkaristiya'dan yemesin ve içmesin..."[3]

  • Didache özellikle Hristiyan okurlara alçakgönüllü olmayı tembihlemektedir.
  • Son bölümlerine doğru Didache okurlarına, "kendinize Rab'bin gözünde değerli episkoposlar ve gözetmenler atayın. Bu kişiler alçakgönüllü, açgözlü olmayan, gerçek ve onaylanmış adamlar olsunlar, çünkü sizin için peygamberlik ve öğretmenlik hizmetini sürdürecekler. Peygamber ve öğretmen olmalarının yanı sıra, onurlu adamlar oldukları için onları küçümsemeyin" der.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cross, edited by F.L. (2005). The Oxford dictionary of the Christian Church (3rd rev. bas.). Oxford: Oxford University Press. s. 482. ISBN 978-0192802903
  2. ^ Kutsal Kitap Sözlüğü. Kitab-ı Mukkades Şirketi. 2016. s. 369. 
  3. ^ Kilise Babalarından ve Yazarlarından Alıntılar. Hakkı Demirel - Peder Luigi İannitto. Kaya Basım Yayın Dağıtım Tic. Ltd. Şti. 1997. ss. 9-10. 
  4. ^ Hristiyan İlahiyatının Hikayesi. Roger E. Olson. Haberci Basın Yayın Dağıtım Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti. 2020. ss. 45-46.