Dişbudak, Lapseki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dişbudak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Lapseki
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 512
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17800

Dişbudak, Çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köy Bulgaristan’ın Razgrad kazası, Karaağaç köyünden 1877-78 Osmanlı-Rus savaşının başlamasıyla kaçmak için yollara çıkmışlar, Edirne üzerinden Gelibolu’ya oradan Çardak kasabasına geçmişler. Bulgaristan'dan 350 hane olarak köy tamamen boşaltılarak çıkılmış ve bu hanelerden bir kısmı BİGA ilçesi Kaldırım başı köyüne yerleşmiş olup köyde burada konaklamış olup sonraların burasının bataklık ve sivrisineklerin çok olmasından dolayı sıtmaya yakalanmışlar ve burası kokaru diyerek yaklaşık 35 hane buradan ayrılarak millet kırı mevkiine gelmişler sıtma hastalığı sebebiyle burada ölümler olunca buradan da ayrılarak buranın batı kısmında yer alan şimdiki köyün olduğu yere yerleşmişlerdir.

Buranın Dışbudak ağaçları ile kaplı olması sebebiyle köyün ismini Dışbudak olarak koymuşlardır. Diğer köydaşlarımızın bir kısmı Balıkesir Kürse köyüne bir kısmı Susurluk ilçesi Gürece köyü ne ve Savaştepe Karaçam köyüne yerleşmişlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale-Bursa karayolu üzerindedir. Çanakkale iline 75 km, Lapseki ilçesine 35 km, ve Biga ilçesine 18 km. uzaklıktadır. Beypınar, Doğandere, Nusretiye ve Çataltepe köylerine Dişbudak köyü içinden geçerek ulaşılabilir. Çanakkale'den Biga yönüne gidişte Lapseki'nin son köyüdür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 512
1997 515

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]