Dexter (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dexter
Dexter TV Series Title Card.jpg
Dexter giriş ekranı
Format Drama
Tür Dram
Gerilim
Korku
Gizem
Yaratan James Manos, Jr.
Senarist James Manos, Jr.
Yönetmen Keith Gordon
Steve Shill
ve Diğerleri
Oyuncular Michael C. Hall
Julie Benz
Jennifer Carpenter
C.S. Lee
Lauren Vélez
David Zayas
James Remar
Desmond Harrington
Tema müziği bestecisi Rolfe Kent
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Sezon sayısı 8
Bölüm sayısı 96 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Daniel Cerone
Yapımcı Sara Colleton
John Goldwyn
Robert Lloyd Lewis
Chad Tomasoski
Editör Gary Hunt
Jonathan Woodford-Robinson
Mekân Miami, Florida
Sinematograf Romeo Tirone
Martin J. Layton
Gösterim süresi 50 dakika
Dağıtıcı firma CBS Television Distribution
Yayın bilgileri
Kanal Amerika Birleşik Devletleri Showtime
Türkiye e2
Resim formatı 1080i (HDTV)
Yayın tarihi 1 Ekim 2006 – 2013

Dexter, ilk olarak 1 Ekim 2006'da Showtime kanalında gösterilmeye başlayan Amerikan drama dizisidir. Dexter Morgan (Michael C. Hall), Miami Metro Polis Departmanı'nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışan aynı zamanda bir seri katil olarak gizli bir hayat sürdürüyor. Miami' de geçen hikâye Jeff Lindsay'in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanmıştır. Sonraki sezonları Lindsay' in romanlarından bağımsız olarak yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos tarafından televizyona uyarlanmıştır.

Dexter dizisi geniş eleştiriler ve popülerlik kazanmıştır. Showtime dörüncü sezonda bugüne kadar en çok izlenen bölümüne imza atmıştır, 2.6 milyon izleyici ile rekor kıran dizi 13 Aralık 2009 tarihinde kendi sezon finali yayınlandı. Michael C. Hall, Altın Küre de dahil olmak üzere Dexter rolüyle birçok ödüle layık görüldü ve adaylık aldı. 8. sezonun galası 3 milyon izleyici ile şimdiye kadar Dexter'daki en çok izlenen bölüm oldu.

Ocak 2013'te, Showtime Dexter'in sekizinci sezonunun 30 Haziran tarihinde başlayacağını duyurdu. Nisan 2013 yılından itibaren devam eden spekülasyonlar ardından, Showtime sekizinci sezonun Dexter'ın son sezon olacağını açıkladı ve 23 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan final bölümü ile izleyicilerine veda etti.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel Konuk Yıldızlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Christian Camargo - rolü Rudy Cooper (Brian Moser, Ice Truck Killer)(1.Sezon)
 • Keith Carradine - rolü Frank Lundy (2. Sezon ve 4.Sezon)
 • Jaime Murray - rolü Lila West (2. Sezon)
 • Jimmy Smits - rolü Miguel Prado (3. Sezon)
 • John Lithgow - rolü Arthur Mitchell (4.Sezon)
 • Julia Stiles - rolü Lumen Ann Pierce (5.Sezon)
 • Jonny Lee Miller - rolü Jordan Chase (5.Sezon)
 • Edward James Olmos - rolü James Gellar (6.Sezon)
 • Colin Hanks - rolü Travis Marshall (6.Sezon)
 • Ray Stevenson - rolü Isaak Sirko (7.Sezon)
 • Yvonne Strahovski - rolü Hannah McKey (7.Sezon ve 8. Sezon)
 • Charlotte Rampling - rolü Dr. Evelyn Vogel (8. Sezon)
 • Sean Patrick Flanery - rolü Jacob Elway (8. Sezon)
 • Bethany Joy Lenz - rolü Cassie (8. Sezon)

Karakter ve Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterin Adı Oyuncunun Adı Sezonlar
1 2 3 4 5 6 7 8
Dexter Morgan Michael C. Hall Ana Karakter
Debra Morgan Jennifer Carpenter Ana Karakter
Angel Batista David Zayas Ana Karakter
Harry Morgan James Remar Ana Karakter
Vince Masuka C.S. Lee Yinelenen Karakter Ana Karakter
Joey Quinn Desmond Harrington Yinelenen Karakter Ana Karakter
Jamie Batista Aimee Garcia Yinelenen Karakter Ana Karakter
Thomas Matthews Geoff Pierson Yinelenen Karakter Yinelenen Karakter Ana Karakter
María LaGuerta Lauren Vélez Ana Karakter
Rita Bennett Julie Benz Ana Karakter Konuk Oyuncu
Hannah McKay Yvonne Strahovski Ana Karakter Ana karakter
James Doakes Erik King Ana Karakter Konuk Oyuncu

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesinin öldürülmesi ile üç yaşında yetim kalan Dexter Morgan Miami polis memuru Harry Morgan tarafından evlatlık olarak alınmış. Harry'nin eşi Doris tarafından benimsenmiştir. Genç yıllarda Dexter mahallede evcil hayvanları öldürme isteğinin oluştuğunu keşfetti. Harry onları öldürmek için çok erken olduğuna inandığını söyler ve Dexter'in öldürme isteği gittikçe artar. Harry Dexter'e masum insanları öldürmemesini söyler ve ona birkaç kural öğretir.

 • En önemlisi, Dexter asla yakalanmamalısın.
 • Dexter'ın kurbanları ölmeyi hak etmelidir.
 • Dexter her zaman katilin suçlu olduğundan emin olmalıdır, bundan dolayı sık sık kurbanın suçlu olduğuna dair kesin kanıtı elde etmek için büyük çaba harcar.

Harry ona normal insan duygularına sahip olmayı, sosyal davranmayı ve katilleri öldürdükten sonra cinayet mahalini temizlemeyi gösterdi. Dexter "Karanlık Yolcuyu"(öldürme iç güdüsüne verdiği ad) tatmin etmek için kodu takip eder. Ancak, dördüncü sezonda sonradan masum olduğu kanıtlanan bir fotoğrafçıyı öldürür.

Birçok seri katil gibi Dexter'da her öldürdüğü katilden bir şey alır: bir neşter ile o kurbanının yanağını bir damla kan alır ve lamelin üzerine damlatır onlarıda toplar. koleksiyonu klimanın içinde gizlenmiş bir ahşap kutu içinde saklar.

Dizinin başında, Dexter'ı bir duyguya sahiptir, bu duygu normal görünürmek, iyi bir insan ve sosyal hayata uyum sağlamak için sürekli çalışmak gerektiğine inanmaktır. Dexter genellikle tüm gizli antisosyal aktivitelerini sahte bir örtü içine gizler ve "normal" insan duygusunu taklit etme yeteneğine sahiptir. Dikkate değer insanları kendine rağmen Dexter bir bağ kurma eğilimindedir, o kendine beklenmedik arkadaşlarını, tanıdıklarını, ve hatta sevdiklerini taşımak zorundadır. O duyduğu sevgi üvey kız kardeşi Debra için yaptığı "sevgi" dir. O Harry'nin eğitiminden habersizdir ama Harry'nin Dexter'e gösterdiği algıdan ve muameleden dolayı içinde kıskançlık barındırır. İlk sezonunda, Dexter "normal olmanın" bir parçası olarak Rita adında bir kadın ile birliktedir. Rita, bilinçaltında eski kocasının yıllarca istismarından dolayı travmadadır. Paul Bennett, ilk olarak kendini başka bir erkek ile fiziksel olarak samimi olmasını istemiyor. Bu Dexter'a uygundur. Çünkü Dexter fiziksel yakınlık onun gerçek kişiliği ortaya çıkarabileceğine inanıyor. O, genel olarak Rita'nın çocukları Astor ve Cody'i seviyor. Onun Debra, Rita, Astor ve Cody'e (ve daha sonra biyolojik oğlu Harrison'a) bağlılığı, onun öldürmek için "ihtiyaç" duyduğu şey Dexter'ın hayatını zorlaştırmaktadır.

Miami en aşağılık suçluları ve Dexter'ın düşmanlarından bazıları şunlardır. Buz Kamyonlu Katil/Rudy Cooper/Brian Moser, Little Chino, Miquel Prado, The Skinner, Arthur Mitchell/Trinity Killer, Jordan Chase, Travis Marshall, and Isaak Sirko.

Dizinin başında, "Buz Kamyonlu Katil" Dexter'ın bir seri katil ve onun yaşam tarzı bilerek, Dexter'a mesajlar gönderir. "Buz Kamyonlu Katil" lakaplı bir seri katil olarak Miami Metro departmanında soruşturma olarak girer. Daha sonra, Katilin Rudy Cooper Olduğu ortaya çıkar. Ayrıca katil Debra'nın sevgili ve protez doktorudur. Rudy aslında Dexter'ın biyolojik kardeşidir, Brian Moser'ın annelerinın bir kargo konteynerının içinde öldürülmüş olarak tanıklık etmesinden ötürü Dexter bunu bilir. Brian Debra'yı öldürmek ister, ancak Dexter polisler olay yerinde gelmeden önce müdahale eder ve Brian'ı durdurur. Daha sonra, Dexter bir tuzak kurar ve öz kardeşi olan Brian'ı öldürür ve buna intahar süsü vermeyide ihmal etmedi. O kardeşini öldürdüğü için suçluluk hissediyor. Onu olduğu gibi kabul ediyor ve Debra'yı koruyor. Eğer Debra doğruyu bilse idi, onu reddeder miydi?

James Doakes Dexter'den şüphe etmeye başlar ve Dexter'ı takip etmeye başlar. FBI'den Ajan Frank, Liman Koyu Kasabı avı için Miami Metro Departmanına gelir. Aslında Dexter'ın olan kurbanlar keşfedildi. Dexter da kendisinin karanlık tarafının farkında olan Lila ile çıkmaya başlar. Dexter her şeyi kız arkadaşıdan uzak tutmaya çalışır. Rita Dexter'dan şüphelenmeye başlar. Sonunda, Doakes, Dexter'ın gizli sırrını öğrendi ve Lila tarafından öldürüldü. Dexter ve Rita yeniden birlikte olmaya başladırlar ve Lundy evine döndü. Lila sezon sonunda Dexter tarafından Paris'te öldürüldü. Lila önceden Rita'nın çocukları Astor ve Cody'i öldürme teşebbüsünde bulunmuştu.

Başsavcı Yardımcısı Miguel Prado'nun kardeşini yanlışlıkla öldürdükten sonra onunla arkadaş olmaya başladı. Debra dedektifliğe yükseldi ve The Skinner olarak bilinen bir dava üzerinde çalışmaya başlar. Dexter, Miquel'e Harry'nin kodlarını öğretmeye çalışır ama o Dexter'ın eğlendiğini düşünür. Miquel, Dexter'ın aksine çok kararsızdır ve Lawyer Ellen'ı nefretinden ötürü öldürür. Bundan sonra, Dexter, Miquel'i takip eder ve onu öldürür. Miquel'in ölümünü Skinner üzerinden komplo kurar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dexter Morgan[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir seri katil, aynı zamanda da cinayet masasında çalışan bir kan analistçisidir. Yakınları kısaca "Dex" der. Debra adında bir kız kardeşi vardır. 3. sezon final bölümünde Rita ile evlenmiştir. Rita'dan Harrison adında bir oğlu vardır.

Rita Bennett[değiştir | kaynağı değiştir]

Dexter ile evlidir. 3 kere evlenmiştir. Biri Dexter'dan, diğer ikisi eski kocası Paul'den olan 3 çocuğu vardır. 16 yaşında evlilik geçirmiş, ardından Paul ile evlenmiş, ondan boşanıp Dexter ile evlenmiştir. 4. sezon final bölümünde (The Getaway) Harrison'ın önünde Üçlemeci tarafından öldürülmüştür.

Debra Morgan[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapta adı "Deborah" olarak geçmektedir. Yakınları kısaca "Deb" der. Dexter'ın ağzı bozuk üvey kız kardeşidir. Dexter gibi cinayet masasında çalışmaktadır. Buraya ahlak masasından gelmiştir. 1. sezonda Dexter'ın öz ağabeyi tarafından öldürülmeye çalışılmıştır. Debra, Dexter'i sevdiğini itiraf etmiştir. Ancak dexter'dan karşılık bulamamıştır.

Harry Morgan[değiştir | kaynağı değiştir]

Polistir. Dexter'ın üvey babasıdır. Onun içindeki insan öldürme arzusunu fark edince onu eğitimli bir seri katil olarak büyütmüştür. Hatta "Harry's Codes" (Harry'nin Kuralları) adında kuralları vardır.

Joseph 'Joey' Quinn[değiştir | kaynağı değiştir]

Dedektiftir. Sonradan diziye katılmıştır. Debra'yı sevmektedir, bir süre birlikte yaşamışlardır fakat Joey Debraya evlenme teklifi edince ve Dexter'ı takip ettirdiğini öğrenince Debra Joey ile ciddi olamayacağını düşünüp ayrılmıştır. Sonradan Joey Angel'ın kardeşiyle sevgili olur ama Debradan başkasıyla yapamayacağını anlar, son sezonda tekrar Debra ile birlikte olurlar.

Dexter'ın öldürdüğü kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Öldürülen Kurban Yol Metod Sebep
1-01 2 Mike Donovan X Matkap 3 çocuğu öldürdü.
Jamie Jaworski X Satırla doğrama Jane Saunders'a tecavüz edip öldürdü.
1-02 1 Matt Chambers X Kalbe bıçak Sarhoşken araba kullandı ve Alexander Pryce isimli genci öldürdü.
1-03 1 Nurse Mary (flashback) X Kalbe bıçak Birçok hastasını zehirleyip öldürdü. (Dexter'ın ilk cinayeti)
1-04 0
1-05 2 Jorge Castillo X Bıçaklama İnsan taciri, para ödemeyenleri öldürdü.
Valerie Castillo X Bıçaklama Jorge'nin karısı ve suç ortağı.
1-06 0
1-07 0
1-08 1 Dr. Emmett Meridian X Testere Psikiyatr. Kendisinden yardım almak için gelen üç kadını intihara teşvik etti.
1-09 0
1-10 0
1-11 0
1-12 1 Brian Moser - Boğazı yemek bıçağı ile kesildi Dexter'ın öz abisi.Buz kamyonu şoförü. 9 fahişeyi öldürdü. Debra'yı öldürmeye çalıştı.
2-01 0
2-02 1 Little Chino X Kalbe bıçak Çete lideri. Birçok masum insanı öldürdü. ( Dexter'ın elinden kaçabilen tek kişi )
2-03 1 Roger Hicks X Kalbe Bıçak Galerici. 2 kadını öldürdü.
2-04 0
2-05 0
2-06 1 Ken Olsen - Kalbe bıçak Taklitçisi, 3 kişiyi öldürdü .
2-07 0
2-08 1 Santos Jiminez X Elektrikli testere Dexter'ın annesini (Laura Moser) öldürdü. Dexter'ı öldürmeye çalıştı.
30 16 Yol
2-09 0
2-10 2 Jose Garza - El testeresi Katil.
Juan Rinez (flashback) - Bilinmiyor Fahişeleri katletti.
2-11 2 Esteban Famosa - Boynunu kırdı Uyuşturucu kaçakçısı.Kendini ve Doakesi korumak için.
Teo Famosa - Ateş etti Uyuşturucu kaçakçısı.Kendini ve Doakesi korumak için.
2-12 1 Lila West - Kalbe Bıçak Dexter'ın eski sevgilisi. Dexter'In kim olduğunu öğrendi ve Doakes'u öldürdü.
3-01 1 Oscar Prado - Kalbe bıçak Dexter'ı öldürmeye çalıştı.
3-02 1 Fred "Freebo" Bowman X Boyna bıçak 2 hemşireyi öldürdü.
3-03 1 Nathan Marten - Boğulma Sübyancı.
3-04 0
3-05 1 Ethan Turner X Kalbe bıçak Eşlerini öldürdü.
3-06 1 Clemson Galt X Kalbe bıçak Jenna Kendrick'i öldürdü.
3-07 1 Camilla Figg - Zehirli pasta ile Hasta kalmaktansa Dexter'ın onu öldürmesini istedi.
3-08 0
3-09 0
3-10 0
3-11 1 Miguel Prado - Boğulma Ellen Wolf'u öldürdü. Maria LaGuerta'yı öldürmeyi planladı.
3-12 1 George King - Boynunu kırma Deri yüzücüsü.Kendini savundu.
4-01 1 Benito Gomez - Kalbe Bıçak 2 kişiyi öldürdü.
4-02 0
4-03 0
4-04 1 Zoey Kruger - Kalbe bıçak Polis. Kocasını, kızını ve Darius Rae'i öldürdü. Dexter'ı öldürmeye çalıştı.
4-05 0
4-06 0
4-07 1 Jonathan Farrow - Satır Fotoğrafçı. Estrella Carrazo'yu öldürdüğünü sandı ama Dexter onu öldürdükten sonra katil olmadığı ortaya çıktı. Dexter'ın öldürdüğü tek masum.
4-08 0
4-09 0
4-10 0
4-11 1 Stan Beaudry - Havalı Keski Bir fahişeyi levyeyle öldüren tır şoförü. Miami Metro'nun Trinity'i bulmakta gecikmesi ve Beaudry'i Trinity sanmaları için öldürdü.
4-12 1 Arthur Mitchell Kafaya Çekiç Trinity Killer (Üçlemeci Katil).
6- 1 2 Sağlık ekibi - Elektro Şok Sağlıklı insanları öldürüp organlarını sattıkları için.
6-1 1 Joe Walker Kafaya Çekiş Karısını öldürdüğü için öldürdü.
6-2 1 Julio - Gırtlağa kesik Hector'ı öldürdü ve yerel esnaftan haraç topladı.
6-3 1 Walter Kenney Boğmak Diş Perisi lakaplı seri katil
8-12 X Debra Morgan - Solunum cihazını kapatma Beyin Cerrahı Katil in Debraya bir kurşun sıkması, Debra felç kalır kendi yetisiyle hareket edemez hale gelir ve Dexter buna dayanamaz
Toplam 71

DVD yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD Adı Yayın Tarihi Ep # Eklentiler
1. Sezon Komple 1 Evre: 21 Ağustos 2007
2 Evre: 19 Mayıs 2008
4 Evre 14 Şubat 2008[1]
12
 • 2 Oyuncuların konuşmaları
 • The Academy of Blood – A Killer Course!
 • N Teknolojisi
 • 2 bölüm gösterimi Brotherhood
2. Sezon Komple Evre 1: 19 Ağustos 2008
Evre 2: 30 Mart 2009
Evre 4: 21 Ağustos 2008
12

Video oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dexter video oyunu 4 Mart 2008 tarihinde Marc Ecko tarafından üretilmiştir.

Film müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

"Dexter Main Title" (Rolfe Kent) – 1:40

"Tonight’s the Night" (Michael C. Hall, Daniel Licht) – 1:07

"Conoci La Paz" (Beny Moré) – 3:03

"Uruapan Breaks" (Kinky) – 2:21

"Flores Para Ti" (Raw Artistic Soul featuring Rafael Cortez) – 5:16

"Blood" (Hall, Licht) – 0:59

"Con Mi Guaguanco" (Ray Armando) – 7:12

"Perfidia" (Mambo All-Stars) – 2:37

"Sometimes I Wonder" (Hall, D.Licht) – 0:29

"Born Free" (Andy Williams) – 2:25

"Dexter Main Title" (Kinky) – 1:41

"Escalation" (D.Licht) – 2:09

"Shipyard" (D.Licht) – 2:03

"Deborah Loves Rudy/The House" (D.Licht) – 3:12

"I Can’t Kill" (D.Licht) – 2:21

"Voodoo Jailtime" (D.Licht) – 2:58

"New Legs" (D.Licht) – 2:01

"Photo Albums" (D.Licht) – 3:22

"Courting the Night" (D.Licht) – 1:22

"Hide Your Tears" (D.Licht) – 1:36

"Wink" (D.Licht) – 2:08 "Astor’s Birthday Party" (D.Licht) – 2:00

"Epilogue/Bloodroom" (D.Licht) – 3:44

"Blood Theme" (D.Licht) – 2:25

"Die This Way" (D.Licht, Jon Licht) – 3:55

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

2006
 • AFI Awards – Yılın TV programı – Resmi Oylama
 • IGN – En İyi Yeni Şov[2]
 • IGN – En iyi Aktör – Michael C. Hall[3]
 • IGN – En iyi Kötü Adam Karakteri – The Ice Truck Killer[4]
 • IGN – En iyi karakter – Dexter Morgan [5]
 • Satellite Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Julie Benz
2007
 • Emmy – En İyi Jenerik
 • Emmy – Dram dizilerinde en muhteşem tek kamera kullanımı
 • Saturn Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu - Michael C. Hall
 • IGN - En iyi Hikâye[6]
 • IGN - En iyi TV programı[7]
 • Vision Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu - Lauren Velez
 • Satellite Ödülleri - En İyi Dizi (Drama dalında)
 • Satellite Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu - Michael C. Hall
 • Satellite Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - David Zayas
 • Satellite Ödülleri - En İyi DVD seti (1.sezon)
 • Television Critics Association Ödülleri - En İyi Oyuncu - Michael C. Hall
 • Young Artist Ödülleri - En İyi Çocuk Oyuncu - Daniel Goldman
2008
 • Saturn Ödülleri – En iyi TV dizisi[8]
 • Scream ödülleri - En iyi TV programı
 • Satellite Ödülleri - En iyi TV Dizisi (Drama Dalında)
2009
 • Saturn Ödülleri – En İyi Konuk Oyuncu - Jimmy Smits
 • Saturn Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Jennifer Carpenter
 • Satellite Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu- John Lihtgow
2010
 • Golden Globe - En İyi Erkek Oyuncu - Michael C. Hall
 • Golden Globe - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - John Lithgow
 • Eddie Ödülleri - En İyi Dizi Bölümü- Remains to Be Seen (4.Sezon 2.Bölüm)
 • Screen Actors Guild Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu - Michael C. Hall

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]