Derinlik sarhoşluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Derinlik sarhoşluğu
[Azot narkozu]
Label reading "Breathing gas other than air. MOD 90 m. Mix 14/58"
Dalgıçlar narkoz etkisinden sakınmak için oksijen, helyum ve azot gazı karşımını kullanırlar. Silindir bir etiket maskimum kullanım derinliğini ve gaz karışımını (oksijen/helyum) göstermektedir.
UzmanlıkTıbbı toksikoloji Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Derinlik sarhoşluğu (azot narkozu, inert gaz narkozu, nitrojen narkozu veya Martini etkisi olarak da bilinir) derinlerde aletli dalış yapılırken meydana gelen geri döndürülebilir bilinç bozukluğudur. Alkol zehirlenmesi veya azot oksit solunmasındakine benzer bir durumdur. Sığ dalışlarda da olabilir ancak genellikle 30 metreden daha derine inilmeden dikkat çekici hâle gelmez.

Helyum dışında solunabilen tüm gazların narkotik etkisi vardır. Lipofilisitesi yüksek gazlarda bu etki daha büyüktür. Derinlik arttıkça dalgıçın durumu da giderek artan bir şekilde bozulur ve etki zararlı bir hale gelebilir. Dalgıçlar bu etkilerin üstesinden gelmeyi öğrenmiş olsa bile bir ilaç toleransı geliştirilmesi mümkün değildir. Narkoz bütün dalgıçları etkilerken, hangi derinlikteki narkozun etkileyeceğini tahmin etmek zordur. Hassasiyet dalıştan dalışa ve bireyler arasında büyük değişiklik göstermektedir.

Durum, daha sığ sulara yükselindiğinde uzun dönemli herhangi bir etkisi olmadan tamamen tersine döndürülür. Bu nedenle açık sularda dalış yapılırken oluşan narkoz, nadiren ciddi bir sağlık problemine dönüşür. Bu durumda dalgıç, narkozun semptomlarına karşı uyanık olmalı ve yükselerek durumu kontrol altına almalıdır. 40 metreyi aşan dalışlar rekreasyonel (eğlence, hobi amaçlı) dalgıçlığın kapsamı dışında kabul edilir.

Sınıflandırma