Derecikören, Sındırgı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Derecikören
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Sındırgı
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 602
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10330

Derecikören, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir mahalledir.

İlk ismi Derecikviran'dır.26 Ağustos 1952 tarihinde büyük bir yangın geçirmiş ve 93 hane tamamen yanmıştır.Kurtuluş savaşında çok sayıda şehit verilmiş, kimisi de gazi olarak geri dönmüştür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalleye gelen göçerler önceleri EFİR merasini, cuma alanı ve kızılcık yaylasını yayla olarak kullanmislardir.Sonraları tabii sebebler (cuma alanı kışları soğuk ve yasami el verisi degildir)kizilcik yaylasida öyledir. Güvenlik ve salgin hastalıklar bu daginik aileleri bugün mahallenin bulunduğu yerde toplamıştır. Köyün oturduğu yer kuzey rüzgârlarına kapali güneye bakan yer kaymalarından olusmus düzlüklerin olustugu ve alt kesimlerinde iki kaynak suyu iki yüz metre assagida akan bir dere ve dere boyunca yemyesil bir vadi,yine bu dere yatagi kenarında yer yer sulu tarima dayali arazilerin bulunmasi, o zaman şartları içinde bu mekani bir iskan yeri haline getirmiştir.

Köyün şu an mahalle ve mezrai olmamakla beraber yukarıda zikr edilen Kızılcık yaylasinin ön kesimlerinde bir mahalle olusmus bu mahalle 1952 yılına kadar bir mahallesi iken 1952 de köy statüsüne kavuşarak Kütahya'nın Simav ilçesine bağlanmıştır. Hâlen iki mahalledede ortak aileler ayni isimlerle anilan sülaleler mevcuttur.

Tarihi eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede kayda deger tarihi eser yoktur. Sadece Efir alanı denilen arazide gec bizans dönemine ait bir yerlesim yeri kalıntılarına raslanılmaktadır.Köy ortasında bulunan Aga cesmesi hâlen ayakta olup ,kitabesi mevcut degildir .Kesme tastan yapılmış olup hazinesi yoktur.Ayni isimle anilan Aga hamami seksenli yılların basında köy meydanının genisletilmesi amaciyla yıkılmıştır.Ayrica mahallesimüzde yine köy meydanına yakin olan Haci Eyübe ait evin duvari ile Haci Adile ait evlerin duvarlarında birer osmanlica kitabe bulunmaktadır.Kitabeler okunamamıştır. Ayrica mahallesimüzün altından gecen ve Simav cayini olusturan kocadere üzerinde degirmen önü denilen yerde bir tarihi kemer köprü bulunmakta iken buda cahillige kurban edilerek 1985-86 yıllarında yıkılıp yerine beton köprü yapılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 119 km, Sındırgı ilçesine 60 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 602
1997 662

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]