Süller, Sındırgı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Süller
—  Mahalle  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Sındırgı
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 773
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10330
İnternet sitesi: [2]

Süller, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ilk adı (Yağbey) dir, bu adın tarihi anlatılana göre şöyledir. "Eskiden beylikler zamanında Aydın taraflarında bir beylik varmış. Bey'in oğlu babasının istemediği bir kızı sevmiş. Babasını dinlememiş kızı kaçırmış. Buna çok kızan babası oğlunu topraklarından kovmuş. Beyin oğlunun adı Yağbey'miş. Yağbey yanına aldığı mahiyetiyle birlikte şu an Süller mahallesinin yakınındaki kışla denen yere obasını kurmuş. Birgün bu obadan bir keçi çobanı varmış. Keçilere hiç su vermediği halde keçinin birinin sakalı hep ıslak dönermiş. Çoban birgün keçiyi takip edip mahallenin şu an kurulu olduğu yerden çıkan ve mahallenin içme suyu olarak kullandığı, mahallenin can damarı olan suyu bulmuş ve buraya yerleşilmiş. Daha sonra Yağbey olan mahallenin ismi cumhuriyet zamanında mahallenin alt kısmındaki tarihi antik yerleşimin isminden esinlenilerek Süller olarak değiştirilmiş." Bu antik yerleşimde çok önemli tarihi eserler mevcuttur. Ama kaçak kazılar ve üzerine yapılan bağ ve bahçeler yüzünden büyük tahribata uğramıştır. Bulunan tarihi eserler içinde tarihi hamam, işlemeli lahit mezarlar, bina temel ve kalıntıları, bazısı çok büyük boy boy kiremit küpler mevcuttur. Ama değeri bilinmemekte veya kaçakçılar tarafından kaçırılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sındırgı-Bigadiç ilçelerinin tam ortasında ilçeye 12 km uzaklıktadır. Asvalta uzaklığı 3 km'dir. Armutlu, Çelebiler, Kocasinan ve Kocabey köyleriyle komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal bir iklim hakimdir. Kışlar soğuk ve kar yağaşlı.Yazlar sıcak ve kurak geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2000 728
1997 820

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır görevli personel yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]