Alacaatlı, Sındırgı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alacaatlı
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Sındırgı
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 792
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10330

Alacaatlı, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bir rivayete göre mahallenin insanları şimdiki mahallenin bir dağı olan Çan dağında yaşıyorlardı. Fakat burada yılan ve akrepten çok rahatsız oluyorlardı sıkıntılı ve güç bir yaşamları vardı. Bu durumdan kurtulamıyorlardı. Bir gün şimdiki mahallenin bulunduğu yere atlı bir adam gelmiş.Bu at alaca imiş. Bu adam, bu ovada çadır kurup yaşarmış. Çan dağında yaşayan köylüler bir gün ziyaretine gelmişler. Orada çok sıkıntılı ve rahatsız olduklarını söylemişler. Bu adam onlara bu ovaya gelip yerleşmelerini söylemiş. Onlar da bu ovaya gelip yerleşmişler. Kendilerini rahata kavuşturduğu için, adamın atı alaca diye köye, Alacaatlı ismini vermişler.
  • İkinci rivayete göre köy kurulduğu tarihten bu yana ismi değişmemiş, Alaca dede adlı bir dedenin ismi mahallenin adı olmuştur.Kurtuluş Savaşında Bakır Beldesinden Bakırlı Efe komutasında Yunan ordusuna karşı mücadele edilmiş, köy halkından Çakır Mehmet, Ömer ÇAVDAR, Mehmet ÖZEN, Hasan ve İbrahim ATAY, Bakırlı Efenin Alacaatlı mahallesindeki en büyük yardımcıları olmuşlardır. Kızıl Keçili, Karakeçili, Deveci, Yaycı, Akkoyunlu gibi Alacaatlı da bir yörük obası ismidir. Bu köy de diğer komşu köyler gibi yörük orijinli olduğundan isminin diğer pek çok köy ismi gibi oba isminden gelmiş olması büyük olasılıktır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin, Sındırgı ilçe merkezine uzaklığı 12 km, Balıkesir il merkezine uzaklığı Sındırgı ilçesi üzerinden 75 km, Gölcük kasabası üzerinden 60 km dir. Ulaşım her iki yön üzerinden de asfalt yol ile sağlanmaktadır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 792
1997 880

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.panoramio.com/user/2948391[ölü/kırık bağlantı]