Deniz şeytanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deniz şeytanı[1]
Korunma durumu

Tehlikede (IUCN 3.1)[2]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
Takım: Myliobatiformes
Familya: Mobulidae
Cins: Mobula
Tür: M. birostris
İkili adlandırma
Mobula birostris
Walbaum, 1792
Dağılım haritası
Sinonimler
  • Manta hamiltoni Hamilton & Newman, 1849
  • Manta ehrenbergii Müller & Henle, 1841
  • Raja birostris Donndorff, 1798
Süzerek beslenme yaptığı sırada bir deniz şeytanı (Manta birostris), Raja Ampat Adaları, Batı Papua, Endonezya

Deniz şeytanı veya manta vatozu (Manta birostris), kanatlarının (pektoral yüzgeç ya da göğüs yüzgeci) 6,7 metreye[3] ve ağırlığının da 1350 kilograma kadar ulaşabilir. Vatozların en büyüğüdür. Yüzgeçlerini daha hızlı yüzmek için kanat şeklinde kullanır.

Deniz şeytanları tropikal sularda özellikle mercan resifleri çevresinde yaşar. Deniz suyunu yayvan ağzı sayesinde süzerek içindeki küçük canlılara ulaşır. Plankton küçük balıklar ve larvalarla beslenir. Kesin olmamakla birlikte ortalama 25 yıl yaşadıkları tahmin edilmektedir. Yaşadıkları süre boyunca en fazla 12 yavru bırakırlar. Saldırgan değillerdir, beyinleri vücutlarına göre büyük olduğundan meraklı davranışlar sergilerler. Ancak dokunulduğunda, derileri üzerindeki mukus zarar göreceğinden, derilerinde lezyonlar oluşabilir. En büyük düşmanı köpek balıkları ve orkalardır.

Son derece sakin, suda sanki uçuyormuş gibi yüzen hayvanlardır. Deniz kirliliğinden dolayı deniz şeytanının nesli tükenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sepkoski, Jack (2002). "A compendium of fossil marine animal genera (Chondrichthyes entry)". Bulletins of American Paleontology. 364: 560. 10 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2008. 
  2. ^ Marshall, A., Barreto, R., Carlson, J., Fernando, D., Fordham, S., Francis, M.P., Derrick, D., Herman, K., Jabado, R.W., Liu, K.M., Rigby, C.L. & Romanov, E. 2020. Mobula birostris. The IUCN Red List of Threatened Species 2020: e.T198921A68632946.
  3. ^ "Width of the disc" (PDF). NOTE ON THE CATCH OF A GIANT RAY MANTA BIROSTRIS (WALBAUM) OFF VERAVAL, NORTH WEST COAST OF INDIA. Kunjipalu K. K. 30 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 30 Ocak 2023.