Denis Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 3°48′G 55°40′D / 3.8°G 55.667°D / -3.8; 55.667 Denis Adası,Hint Okyanusunda Seyşel Adalarına bağlı küçük ama yerleşimi bulunan adadır.Adanın Sahil kumu bembeyazdır buna okyanusun masmavi suları eşlik etmektedir ve ada yeşilliklerle doludur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Denis Adası12 Ağustos 1773 yılında Denis de Trobriant adında Fransız bir kaşif tarafından keşfedilmiştir.Ada ismini bu kaşif tarafından almıştır.Ada toprakları çok verimli olduğundan Fransız kaşif ticarete atılmıştır ve ada o zamanların en çok Arap tüccarlarının ziyaret ettiği yerler kategorisine girmiştir.Fransızlar adada Hindistan Cevizi,et gibi ürünleri pazarlamaya başlamışlar ve yavaş yavaş adaya yerleşmişlerdir.
Adaya ilk defa 1881 yılında 70 ft. yüksekliğinde bir deniz feneri dikilmiştir o deniz feneri hala varlığını sürdürmektedir.(Bu Deniz Fenerine Dış bağlantılardan bakabilirsiniz)

İklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımadalar ekvatora çok yakın olmasına rağmen, iklim ılımandır. Hazirandan kasım ayına kadar bu ılık iklim devam eder. Denis Adasında sıcaklık aşağı yukarı 25 °C ilâ 32 °C arasında değişir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Adada ekonomi daha çok Balıkçılık Tarım Guano ve Tropik Meyvelerden sağlanmaktadır

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Adaya ulaşım Mahe adası havaalanından küçük uçaklarla yapılmaktadır.Bu yolculuk 30 dk.sürmektedir.Mahe adasına doğrudan şu şehirler/ülkeler uçuş yapabilmektedir(Londra, Frankfurt, Paris, Roma, Zürih, Doha, Dubai, Mauritus, Güney Afrika, Nairobi, Singapur.

Konaklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Adada bulunan hotel odaları Bungalov şeklindedir.Rahat ve Komforlu bir tatil sunan bu hotel hakkında daha detaylı bilgiyi ve Bungalov resimlerini Dış bağlantılar bölümünden öğrene bilirsiniz 2-12 yaş arası çocuklar otelde ücretsizdir.

Denis adası Bilgileri
Nüfusu 78
Yüz Ölçümü 1.3km2
Havaalanı Denis Airport
Bulunduğu Kıta Afrika
Saat Dilimi UTC +4
Telefon Kodu +284
Posta Kodu 404
Para Birimi Seyşeller Rupisi