İçeriğe atla

Defne Halman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Defne İclal Halman
Doğum13 Mayıs 1972 (52 yaşında)
New York
MilliyetTürk
EğitimMimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü
MeslekSinema ve tiyatro sanatçısı
Ebeveyn

Defne İclal Halman (d. 13 Mayıs 1972, New York[1]), Türk sinema ve tiyatro sanatçısıdır. Eski Kültür Bakanı Talât Sait Halman'ın kızıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

New York'ta doğup büyüyen Defne Halman ilk öğrenimini Birleşmiş Milletler Dünya Okulu'nda tamamladı ve New York’taki Profesyonel Çocuklar Okulu’nun lise bölümünden mezun oldu. Okul yıllarında dünyaca ünlü Juilliard’daki Amerikan Bale Okulu’nda bale çalışmalarını sürdürdü. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Konservatuvara başladığı yıl ilk kez profesyonel olarak Kent Oyuncuları’nda sahneye çıktı.

Oynadığı belli başlı piyesler arasında, Beth Henley’nin “Gönül Suçları”, Turgenyev'in “Babalar ve Oğullar”ı (Kent Oyuncuları), Bertolt Brecht’in “Bay Puntila ve Uşağı Matti”si (Dostlar Tiyatrosu), Sam Shepard’ın “Aç Sınıfın Laneti” (İstanbul Şehir Tiyatroları) vardır. “Aç Sınıfın Laneti”ndeki rolü için Kültür Bakanlığı ve Avni Dilligil ödüllerini kazandı. Dormen Tiyatrosu’nda Ray Cooney'nin “Hangisi Karısı” ve “İkinin Biri”, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Sabahattin Kudret Aksal’ın “Sonsuzluk Kitabevi”, Lolleh Bellon’un “Öyle Bir Sevgi ki” oyunlarında başlıca roller oynadı.

Defne Halman, Haldun Dormen’in “Kamera Arkası” başlıklı haftalık televizyon programında yedi sezon boyunca sunuculuk ve aynı dönemde “Video-Müzik-Türkiye” programında VJlik yaptı. Televizyon dizilerinde ve filmlerde oynayan Defne, 15 kez Uluslararası İstanbul Film Festivali ödül töreninin sunuculuğunu üstlendi. Halen pek çok önemli etkinliğin, festivalin sunuculuğunu yapıyor.

Defne Halman New York'taki HB Studios'ta Amerikan tiyatrosunun önemli isimlerinden Uta Hagen ve Salem Ludwig'le çalıştı. Ayrıca New York yıllarında prodüktörlüğünü ve spikerliğini kendi yaptığı Birleşmiş Milletler Radyosunda haftalık programı vardı. Defne Halman'ın pek çok tiyatro çalışması arasında Off-Broadway’de sahnelenen Latife Mardin’in “The A Word”, William Sutcliffe'in "New Boy" ve Sinan Ünel’in yoğun ilgi gören ve The New York Times gazetesi'nin büyük övgüsünü alan “Pera Palas” oyunlarında oynadı. “Pera Palas”taki rolü için New York Sanat ve İş Konseyi'nin “Encore” ödülünü kazandı.

Aralık 2008’de Kenter Tiyatrosu'nda Yıldız Kenter’in yönettiği “Victoria-Zafer” adlı oyunda oynadı ve 7. Tiyatro Dergisi ve 9. Lions Tiyatro Ödülleri'nin 'Yılın En İyi Kadın Oyuncusu' ödüllerini kazandı. Defne Halman, 2009-2010 sezonunda Tiyatro Pera’da Nesrin Kazankaya'nın yazıp yonettigi “Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi” adlı oyundaki rolüyle Sadri Alışık 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' ve Afife Jale 'Yılın En İyi Kadın Oyuncusu' ödüllerine layık görüldü. 2010-2011 sezonunda Genç Kent Oyuncuları topluluğunda Neil LaBute’un yazdığı ve Engin Hepileri’yle birlikte yönettiği "Zorla Güzellik"te başrollerden birini üstlendi. Eylül 2011’de başlayan İkinci Kat Pro No. 1’in ilk projesi olan Simon Stephens’ın "Bulanık" adlı oyununda oynadı.

17. Afife Tiyatro Ödülleri'nde jüri üyeliği yapmıştır. 2017 yılında Jakuzi grubu'nun İstediğin Gibi Kullan şarkısının klibinde oynadı.

Tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Defne Halman kimdir?". 11 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]