Darren Criss

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Darren Criss

Darren Everett Criss (d. 5 Şubat 1987), Amerikalı oyuncu ve şarkıcı. A Very Potter Musical adlı oyununda canlandırdığı Harry Potter karakteri ile bilinir. Aynı zamanda Glee dizisinde Blaine Anderson karakterini canlandırmaktadır.

Criss, Michigan Üniversitesi'ndeki öğrencilerin oluşturduğu tiyatro grubu Team Starkid'in bir parçasıdır ve kurucu üyelerindendir. Grubun en ünlü müzikali olan A Very Potter Musical'de Harry Potter'ı canlandıran Darren, müzikalde birçok şarkıyı da A.J. Holmes ile birlikte yazmıştır. Daha sonra Glee dizisinin 2. sezonunun 6. bölümü "Never Been Kissed" adlı bölümle diziye katılmıştır.Dizideki ilk şarkısı Katy Perry'nin "Teenage Dream" isimli şarkısıdır.Şarkı ilk haftasında iTunesdan 214,000 indirmeye ulaşmış ve bir haftada orijinalini geçmiştir. Criss Ocak 2012'de ilk kez Broadway'de How to Succeed in Business Without Really Trying isimli oyunda yer almıştır ve bu müzikalde başrol oynamıştır. Katy Perry'nin Last Friday Night (T.G.I.F) şarkısının klibinde oynamıştır.

Glee dizisindeki canlandırdığı Blaine karakteri, Klaine çiftinin bir parçası olmuş ve dizinin en sevilen çifti haline gelmiştir.

Cold Case dizisinin bir bölümünde konuk oyuncu olarak yer almıştır.

American crime story dizisinde seri katil Andrew Ducanan-ı canlandırmıştır.