Raúl Juliá

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Raúl Rafael Juliá y Arcelay (9 Mart 1940 - 24 Ekim 1994) uluslararası alanda tanınan Porto Rikolu bir aktördür. Porto Riko, San Juan'da doğdu, okuldayken oyunculuk yapmaya ilgi duydu. Eğitimini tamamladıktan sonra Julia oyunculuk kariyerine devam etmeye karar verdi. Bir süre yerel olarak performans gösterdikten sonra, eğlenceli kişilik Orson Bean tarafından New York'ta başladı.

Julia sonunda New York Shakespeare Festivali'nde çalışmasını teklif eden Joseph Papp tarafından fark edildi. Görünürlük kazandıktan sonra iki televizyon dizisi olan Love of Life ve Susam Sokağı'nda rol aldı . 1978 yılında Meryl Streep ile Shakespeare 'in Hırçın Ehlileştirilmesi de oynadı .  yılında, Julia 1974 ve 1982 yılları arasında Julia, Where's Charley? Nin Müzikal adaylıklarında Tony En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı., Threepenny Operası ve Dokuz . 1991'de Julia, Othello'nun  yeniden canlandırılmasında Christopher Walken ile birlikte hareket etti ve 1994'te Frank Langella ve Jill Clayburgh ile Yaşam İçin Tasarım'da rol aldı.

Film dünyasındaki performanslarıyla da bilinir, ilk kez 1971'de Needle Park'taki Panik'te Al Pacino ile birlikte rol aldı. 1980'lerde, o iki aday aldıktan birkaç filmlerde çalışmış Altın Küre Ödülleri'nde yaptığı performans için, Tempest ve Örümcek Kadının Öpücüğü'nü kazan, National Board of Review En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ikincisi için. O da çıktı Francis Ford Coppola 'nın Tek Kalpten (1982), Sidney Lumet ' in ardından Morning (1986) ve Clint Eastwood'un 's Çaylak(1990). 1991 ve 1993'te Julia, Gomez Addams'ı The Addams Ailesi'nin iki film uyarlamasında canlandırdı .  O yılın ilerleyen saatlerinde Julia, felç geçirdikten sonra ölmek üzere, birkaç sağlık sorunu yaşadı . Cenazesi, binlerce kişinin katıldığı Porto Riko'da yapıldı. Ölümünden bir yıl önce çektiği The Burning Season'daki çalışması için Julia ölümünden sonra Altın Küre Ödülü, Primetime Emmy Ödülü ve Screen Actors Guild Ödülü kazandı .