Dalak otu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dalak otu
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Lamiales
Familya: Lamiaceae
Cins: Teucrium
Tür: T. chamaedrys
İkili adlandırma
Teucrium chamaedrys
L., Sp. Pl.: 565 (1753).

Dalak otu (Teucrium chamaedrys), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Haziran-Eylül ayları arasında pembe veya beyazımsı renkli çiçekler açan, 10–30 cm boyunda, çok senelik, otsu bir bitki. Orman altları ile kurak çayırlarda rastlanır.

Morfolojik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gövdeleri yatık, gövdeden çıkan dallar ise dik, alt kısımları yuvarlak üst kısımları ise dört köşeli ve tüylüdür. Çiçekler yaprakların tabanında gruplar teşkil ederler. Pembemsi renkteki çiçekler tüp şeklindedir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitkinin kullanılan kısmı, toprak üstü kısımları, yani çiçekli bitkidir. Çiçek açma mevsiminde çiçekli dallar toplanır, demet yapılıp havadar bir yerde kurutulur. İştah açıcı, uyarıcı, yaraları iyi edici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Bitki uçucu yağ, acı maddeler, tanen, glikozit ve saponinler taşır.

Alt türler[değiştir | kaynağı değiştir]

T. c. subsp. albarracinii – T. c. subsp. algeriense – T. c. subsp. chamaedrys – T. c. subsp. germanicum – T. c. subsp. gracile – T. c. subsp. lydium – T. c. var. multinodum – T. c. subsp. nuchense – T. c. subsp. olympicum – T. c. subsp. pectinatum – T. c. subsp. pinnatifidum – T. c. subsp. sinuatum – T. c. subsp. syspirense – T. c. subsp. tauricola – T. c. subsp. trapezunticum

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]