Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dağlık Karabağ Savunma Ordusu sayfasından yönlendirildi)
Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu
ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժեր
Army Artsakh.jpg
Kuruluş 9 Mayıs 1992
Karargâh Hankendi
Komuta
Başkomutan Arayik Harutyunyan
Savunma Bakanı Korgeneral Levon Mnatsakanyan
Genel Bilgiler
Askerlik yaşı 18
Zorunlu askerlik 24 ay
Etkin personel sayısı 18,500 - 25,000 (Belirsiz)
Rezerve personel sayısı 20,000 - 30,000

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu (Ermenice: ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժեր), Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin savunma ordusudur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin resmî savunma gücü olarak 9 Mayıs 1992 tarihinde resmen kurulmuştur.[1] Dağlık Karabağ'daki Ermenileri korumak amacıyla 1990'ların başında kurulan düzensiz öz savunma birlikleri vardı.

Şu anda Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu 18.500 - 20.000 civarında subay ve erlerden oluşturulmaktadır. Personelleri, çoğunlukla Karabağ ve Azerbaycan'ın muhtemel yerlerinden gelen Ermeniler ile oluşturulmaktadır. Sovyet Ordusu'nun bıraktığı silahlardan Kalaşnikov tüfeği, tank, ağır top ile iyi donatılmaktadır; ayrıca kayda değer miktarda Ermenistan'ın silah ve malzeme desteğini almaktadır.[2]

Katıldığı başlıca muharebeler:

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu'nun kurucuları arasında Robert Koçaryan (Ermenistan Cumhuriyeti'nin eski cumhurbaşkanı ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu'nun ilk başkumandanı), Serj Sarkisyan (Ermenistan Cumhuriyeti'nin şimdiki cumhurbaşkanı), Vazgen Sarkisyan (1992 - 93 yılları arasında Ermenistan Cumhuriyeti'nin Savunma Bakanı, 1993 - 95 yılları arasında Savunmadan sorumlu Devlet Bakanı ve 1998 - 99 yılları arasında Ermenistan Cumhuriyeti'nin başbakanı), Monte Melkonyan (Martuni bölgesi sorumlusu), Samvel Babayan (1994 - 2000 yılları arasında Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Bakanı) ve diğerleri yer almıştır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu, ağır askerî donanımlara sahiptir; 316 adet tank, 324 adet zırhlı araç, 322 adet 122 mm topu, 44 adet çoklu roketatar ve yeni bir uçaksavar savunma sistemi.[kaynak belirtilmeli] Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ne derinden entegre olmaktadır. Artsah Cumhuriyeti, tanınmayan ülke olmasından bağımsız bir ulusal varlık olarak yaşamını sağlamak için Ermenistan Cumhuriyeti'ne bağlanmaktadır. Ermenistan Cumhuriyeti ise Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ne karşı herhangi saldırıyı kendi ülkesine karşı saldırı olarak görmektedir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti hükûmeti Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması'nı tanımadığı için Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusu'nun silahlı güçleri antlaşmanın bölgesel tabanıyla sınırlandırılmamaktadır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Ordusuna ait ayrıntılı bilgiler henüz ifşa edilmediği için hakkındaki bilgiler çoğunlukla tahminlerinden ibarettir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Washington Ofisi". 1 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2009. 
  2. ^ Armenia, Azerbaijan, and Georia Country Studies, Area Handbook Series, Federal Reserch Division Library of Congress, 1994, ISBN 0-8444-0848-4, p. 74.
  3. ^ Armenia, Azerbaijan, and Georia Country Studies, Area Handbook Series, Federal Reserch Division Library of Congress, 1994, ISBN 0-8444-0848-4, p. xxix.