Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dağlık Karabağ Savunma Ordusu sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu
ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժեր
Army Artsakh.jpg
Kuruluş 9 Mayıs 1992
Karargâh Stepanakert
Komuta
Başkomutan Bako Sahakyan
Savunma Bakanı Korgeneral Levon Mnatsakanyan
Genel Bilgiler
Askerlik yaşı 18
Zorunlu askerlik 24 ay
Etkin personel sayısı 18,500 - 25,000 (Belirsiz)
Rezerve personel sayısı 20,000 - 30,000

Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu (Ermenice: ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժեր), Artsah Cumhuriyeti'nin savunma ordusudur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Artsah Cumhuriyeti'nin resmî savunma gücü olarak 9 Mayıs 1992 tarihinde resmen kurulmuştur.[1] Dağlık Karabağ'daki Ermenileri korumak amacıyla 1990'ların başında kurulan düzensiz öz savunma birlikleri vardı.

Şu anda Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu 18.500 - 20.000 civarında subay ve erlerden oluşturulmaktadır. Personelleri, çoğunlukla Karabağ ve Azerbaycan'ın muhtemel yerlerinden gelen Ermeniler ile oluşturulmaktadır. Sovyet Ordusu'nun bıraktığı silahlardan Kalaşnikov tüfeği, tank, ağır top ile iyi donatılmaktadır; ayrıca kayda değer miktarda Ermenistan'ın silah ve malzeme desteğini almaktadır.[2]

Katıldığı başlıca muharebeler:

Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu'nun kurucuları arasında Robert Koçaryan (Ermenistan Cumhuriyeti'nin eski cumhurbaşkanı ve Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu'nun ilk başkumandanı), Serj Sarkisyan (Ermenistan Cumhuriyeti'nin şimdiki cumhurbaşkanı), Vazgen Sarkisyan (1992 - 93 yılları arasında Ermenistan Cumhuriyeti'nin Savunma Bakanı, 1993 - 95 yılları arasında Savunmadan sorumlu Devlet Bakanı ve 1998 - 99 yılları arasında Ermenistan Cumhuriyeti'nin başbakanı), Monte Melkonyan (Martuni bölgesi sorumlusu), Samvel Babayan (1994 - 2000 yılları arasında Artsah Cumhuriyeti Savunma Bakanı) ve diğerleri yer almıştır.

Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu, ağır askerî donanımlara sahiptir; 316 adet tank, 324 adet zırhlı araç, 322 adet 122 mm topu, 44 adet çoklu roketatar ve yeni bir uçaksavar savunma sistemi.[kaynak belirtilmeli] Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ne derinden entegre olmaktadır. Artsah Cumhuriyeti, tanınmayan ülke olmasından bağımsız bir ulusal varlık olarak yaşamını sağlamak için Ermenistan Cumhuriyeti'ne bağlanmaktadır. Ermenistan Cumhuriyeti ise Artsah Cumhuriyeti'a karşı herhangi saldırıyı kendi ülkesine karşı saldırı olarak görmektedir.

Artsah Cumhuriyeti hükûmeti Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması'nı tanımadığı için Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusu'nun silahlı güçleri antlaşmanın bölgesel tabanıyla sınırlandırılmamaktadır.

Artsah Cumhuriyeti Savunma Ordusuna ait ayrıntılı bilgiler henüz ifşa edilmediği için hakkındaki bilgiler çoğunlukla tahminlerinden ibarettir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Artsah Cumhuriyeti Washington Ofisi
  2. ^ Armenia, Azerbaijan, and Georia Country Studies, Area Handbook Series, Federal Reserch Division Library of Congress, 1994, ISBN 0-8444-0848-4, p. 74.
  3. ^ Armenia, Azerbaijan, and Georia Country Studies, Area Handbook Series, Federal Reserch Division Library of Congress, 1994, ISBN 0-8444-0848-4, p. xxix.