DJ mikseri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Numark DM2002X Pro Master DJ mikseri. Bu üç kanallı mikser en fazla üç ses kaynağı girişine sahip olabilir. Kazanç kontrol düğmeleri ve eşitleme kontrol düğmeleri, her ses kaynağının sesinin ve tonunun ayarlanmasını sağlar. Dikey ses geçiş düğmeleri her ses kaynağının ses düzeyinin daha fazla ayarlanmasını sağlar. Yatay olarak monte edilen çapraz geçiş düğmesi, DJ'in bir ses kaynağındaki bir şarkıdan farklı bir ses kaynağından bir şarkıya sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlar.

DJ mikseri, DJ'lerin birden fazla ses sinyalini kontrol etmek ve değiştirmek için kullanıldığı bir tür ses karıştırma konsolu.[1] Bazı DJ'ler bir dans kulübünde parçalarını çalarken mikseri bir şarkıdan diğerine sorunsuz geçişler yapmak için kullanır. Hip hop DJ'leri ve turntablistler ise DJ mikserini bir müzik aleti gibi kullanarak pikap çalar ve yeni sesler yaratır. Disko, house, elektronik dans müziği ve diğer dans odaklı müzik türlerini çalan DJ'ler farklı ses kayıtları arasında yumuşak geçişler yapmak için mikseri kullanırlar. Sesin geldiği kaynaklar genellikle pikap, kaset, CDJ veya bir dizüstü bilgisayardaki DJ yazılımı olabilir. DJ mikserleri, DJ'in dinleyicilere çalmadan önce bir sonraki şarkıyı önden dinlemek için kulaklık girişi de bulundurur[2] En düşük ve orta fiyatlı DJ mikserleri yalnızca iki pikap veya CD çalar içerebilir, ancak bazı mikserler (örneğin daha büyük gece kulüplerinde kullanılanlar) dört pikap veya CD çalar içerebilmektedir. Hip hop müzik ve nu metal DJ'leri ve turntablistleri, DJ mikserini vuruşlar, döngüler ve "scratching" ses efektleri oluşturmak için kullanırlar.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Llc, Books (2010). Dj Equipment: Mixing Console, Technics Sl-1200, Final Scratch, Scratch Live, Cdj-1000, Dj Mixer, Cdj-500, Vinyl Emulation Software (İngilizce). General Books LLC. ISBN 9781155344669. 
  2. ^ "It's House Music (DJ equipment, DJ mixer, DJ controller..)". It's House Music (İngilizce). 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2016. 
  3. ^ Zemon, Stacy (24 Temmuz 2013). The Mobile DJ Handbook: How to Start & Run a Profitable Mobile Disc Jockey Service (İngilizce). Taylor & Francis. s. 164. ISBN 9781136117343.