Düzensiz değişen

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Düzensiz değişenler, parlaklık değişimleri düzenli bir periyot göztermeyen değişen yıldızlardır. Düzensiz değişenler iki ana alt grupta incelenir: patlayan ve zonklayan.

Patlayan düzensiz değişenler üç kategoriye ayrılır:

  • Grup I değişenleri IA (tayf türü O dan A'ya) ve IB (tayf türü F ile M arası) olarak ikiye ayrılır.
  • Orion değişenleri, genellikle püsküren değişenler olarak dikkate alınmış ve GCVS de çok sayıda alt gruba bölünmüştür (FU, IN, INA, INB, INT, INYY ve diğerleri). Ancak bu sınıflama tamamen gösterdikleri fotometrik özelliklere göre yapıldığından, oldukça karmaşık (homojen olmayan) bir gruplama ortaya çıkmıştır. Fiziksel anlamda birbirinden pek de farklı olmayan bazı yıldızlar ayrı alt gruplar oluşturmuşlardır. Örneğin RW Aur türü değişenler (GCVS de IS kodlu) ile T Tauri yıldızları olarak adlandırılan (GCVS de INT kodlu) düşük kütleli PMS yıldızları arasında fiziksel açıdan hiçbir fark yoktur. FU Ori türü değişenler (GCVS de FU kodlu) ise evrimlerinin özel bir safhasında yer alan T Tauri yıldızlarıdır.
  • Patlayan düzensiz değişenlerin üçüncü kategorisi hızlı düzensiz IS yıldızlarıdır, ISA ve ISB olarak iki altgruba ayrılır.

Zonklayan, yüzey tabakaları dönemli olarak genişleyen ve büzülen yıldızlar. Zonklamaların yönü çapsal doğrultuda olabilir veya olmayabilir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gerry Arlen Good (2003), Observing Variable Stars, Springer Science, ISBN 1-85233-498-3, 11 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 19 Nisan 2009