Dürümlü, Keban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dürümlü
—  Köy  —
Elâzığ
Elâzığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Keban
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 128
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu
Posta kodu 23700
İnternet sitesi: [2]

Dürümlü, Elâzığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür.

Eskiden Ağın ilçesine bağlıyken, 1998 yılında ulaşım kolaylığı nedeniyle Keban'a bağlanmıştır. Köyün ilçeye uzaklığı 20 km.dir. Hane sayısı 38, nüfusu 134'tür. Köy Keban Baraj Gölü ile bitişiktir. Geçim, bağ, bahçe, hayvancılık, çiftçilik ve balıkçılık ile sağlanmaktadır. En önemli yerlerinden birisi Mineyik Höyüğüdür. Gölün karşı kıyısında Munzur dağları uzanır. Köy zamanla göç vermiş ve nüfusu azalmıştır. Ancak son yıllarda özellikle ekonomik iyileşme ve terör korkusunun azalması ile köye yapılan ziyaretler artmaktadır.Köyde Türk ve Kürt nüfus beraber yaşamaktadır


Dürümlü Ecürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı illerinde bir tür hıyara ecür ya da acur denirken, Elâzığ'da ecür bir tür hoş kokulu kavun'a denmektedir. Köyde bu meyveden bolca üretilmekte ve tüketilmektedir. Görünüş olarak kavundan daha ufak ve oval boyutlarda olan ecür, daha mayhoş ve küçük çekirdeklere sahiptir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ÖncekiKöyün eski adı (minayik) şimdiki adı olan Dürümlü, bölgede genellikle ermenice kökenli olan köy isimlerinin türkçeleşmesi için sonra da herhangi bir nedene dayandırılmadan verilmiştir. Köy yaşlılar arasında "Mıneyik" adıyla bilinir. Yeni ismi son zamanlara gençler arasında kullanılmaya başlansa da yeterli yaygınlığa kavuşmamıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elâzığ iline 65 km, Keban ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.sondönemde keban barajı dolayısı ile ılıman iklime dönüşü görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 128
1997 134

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle baraj gölünde balık popülasyonunun artması ile balıkçılıkta giderek önem kazanmaktadır. Köyde geçimini balıkçılıkla sağlayan birkaç aile bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Keban Barajı'nda kerevit avcılığı da yapılmaya başlanmıştır. Bu konuda pazar sıkıntısı çekilmektedir.KEREVİT İşiyle ilgilenler dürümlü köyü ile irtibata gecmeleri gerekmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Ayrıca 2007 yılında kendi su ihtiyacını karşılayacak bir su kaynağına kavuşmuştur.Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Ama 2008 yılında bu sorunuda halledilmek üzere çalışmalar yapılmaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca tüm GSM şebekeleride kapsama alanındadır.Köye beledye otobüsü yoktur ama pazartesi ve cuma günleri olmak üzere Elâzığ'a özel servisi vardır.bunun yanı sıra beledye pazartesi ve cuma günleri otobüs gönderilirse köy halkı memnun kalacaktır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]