Üçpınar, Keban

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Üçpınar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elazığ
İlçe Keban
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 73
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23700
Resmî site
[1] -

Üçpınar, Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[edit | edit source]

Köyün geçmişi 200 lü yıllar da bakı ale adında bir şahısın bu bölgeye kapak atmasıyla başlar.baki ale evlenir ve çoğalır , bölgede uzun süre bir barış havası vardır bakı alenin torunları bölgede uzun bir müddet barış içinde yaşamışlardır. her geçen gün köyün nüfusu artmaktadır.Köylülerin şu anki geçim kaynağı bağcılık sebze meyve üretimi ve hayvancılık üzerinedir. Toplasanız köyde 5 hayvan bulamazsınız.

Kültür[edit | edit source]

Köyde osmanlıya dayanan bir kültür hakimdir. yemek kültürü daha çok unlu mamüler ve bulgurdan oluşmaktadır.İnsanlar gayet sakin ve anlayışlı insanlardır.kendi kültürüne geleneklerine göreneklerine sahip çıkan bir köydür bayramlarda düğünlerde ve özel günlerde bazı yöresel oyunlar oynanır bu yönden gelişmiş bir köydür

Coğrafya[edit | edit source]

Elazığ iline 78 km, Keban ilçesine 33 km uzaklıktadır. rakım:1453

Nüfus[edit | edit source]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 73
1997 177

Ekonomi[edit | edit source]

Köyün ekonomisi köy sakinlerinin çoğu maden ocaklarında emeklidir. .son yıllarda küçük baş hayvancılık yerini büyük baş hayvancılığa bırakmıştır.Kayısıcılık son yıllarda rağbet görmektedir. sonn beş senedir küçükbaş hayvancılık adına hiçbir şey yoktur.son beş senede köyde bir tane koyun ve keçi bulamassınız.

Altyapı bilgileri[edit | edit source]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır (2006 yılından itibaren) ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. sabit tel nerede

Dış bağlantılar[edit | edit source]

Yöre insanının komşu köylerle olan ilişkileri gayet iyidir.Köy yönetiminin son dönemde dış politikadaki etkinliği artmıştır.AB ilişkilerinde yapılan girişimler yeni yeni meyvelerini veriyor.