Üçpınar, Keban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üçpınar
—  Köy  —
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Keban
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 73
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu
Posta kodu 23700
İnternet sitesi: [2]

Üçpınar, Elâzığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geçmişi 200 lü yıllar da bakı ale adında bir şahısın bu bölgeye kapak atmasıyla başlar.baki ale evlenir ve çoğalır , bölgede uzun süre bir barış havası vardır bakı alenin torunları bölgede uzun bir müddet barış içinde yaşamışlardır. her geçen gün köyün nüfusu artmaktadır.Köylülerin şu anki geçim kaynağı bağcılık sebze meyve üretimi ve hayvancılık üzerinedir. Toplasanız köyde 5 hayvan bulamazsınız.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde osmanlıya dayanan bir kültür hakimdir. yemek kültürü daha çok unlu mamüler ve bulgurdan oluşmaktadır.İnsanlar gayet sakin ve anlayışlı insanlardır.kendi kültürüne geleneklerine göreneklerine sahip çıkan bir köydür bayramlarda düğünlerde ve özel günlerde bazı yöresel oyunlar oynanır bu yönden gelişmiş bir köydür

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 78 km, Keban ilçesine 33 km uzaklıktadır. rakım:1453

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 73
1997 177

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi köy sakinlerinin çoğu maden ocaklarında emeklidir. .son yıllarda küçük baş hayvancılık yerini büyük baş hayvancılığa bırakmıştır.Kayısıcılık son yıllarda rağbet görmektedir. sonn beş senedir küçükbaş hayvancılık adına hiçbir şey yoktur.son beş senede köyde bir tane koyun ve keçi bulamassınız.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır (2006 yılından itibaren) ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. sabit tel nerede

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöre insanının komşu köylerle olan ilişkileri gayet iyidir.Köy yönetiminin son dönemde dış politikadaki etkinliği artmıştır.AB ilişkilerinde yapılan girişimler yeni yeni meyvelerini veriyor.