Cypress Hill

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cypress Hill
Genel bilgiler
Başladığı yerSouth Gate, California, Amerika Birleşik Devletleri
TarzlarWest Coast hip hop, Hardcore hip hop, Latin Rap
MesleklerRapçi, Yazar, Şair, Senarist, Prodüktör
Etkin yıllar1988-Günümüz
Müzik şirketiRuffhouse/Columbia/SME Records(1990–1999)
Columbia/SME Records (1999–2009)
Priority/EMI Records (2010–günümüz)
İlişkili hareketlerPsycho Realm, Beastie Boys, Rage Against the Machine, Funkdoobiest, Dr. Dre, John Frusciante, Tom Morello, Xzibit, Soundgarden, House of Pain, Everlast, Pearl Jam, Deftones, La Coka Nostra, Apathy
Resmî siteCypressHill.com
ÜyelerB-Real
DJ Muggs
Sen Dog
Eric Bobo
Mix Master Mike
Julio G
DJ Lord

Cypress Hill, DJ Muggs, B-Real, Sen Dog ve Eric Bobo'dan oluşan Kaliforniyalı Latin-Amerikan rap grubudur. 1988 yılında Mellow Man'nin gruptan ayrılmasıyla DVX olan grubun adı değiştirilmiştir.Cypress Hill platin ve multi-platin albüm ödülü alan ilk latin rap grubudur. Dünya çapında 18 milyondan fazla albüm satışları olmuştur. Cypress Hill batı tarafının (West Coast) en tanınan ve yaptıkları parçalarla büyük ilgi toplayan grupların başında gelir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk çalışmaları ve genel başarı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk demo çalışmaları 1989 yılında olmuştur ve Columbia Records ile bir albüm anlaşması imzalamışlardır.Grubun adını taşıyan ilk albüm 1991 yılının Ağustos ayında piyasaya sunulmuştur."Hand On The Pump" ve "Latin Lingo" isimli parçaları Latince ve İngilizce olarak yayınlamıştır.Bu albüm sadece Amerika'da 2 milyonun üzerinde satmıştır."The Phuncky Feel One"/"How I Could Just Kill A Man" parçalarıyla da Airplay ödülü almışlardır. Grup ilk kez 1992 yılında Lollapalooza'da sahne almıştır.

Grubun ikinci albümleri Black Sundaydir.1993 yılında Soundscan listesine 200 parça arasında ilk sırada giriş yapmıştır, o zamana kadar rap grupları içinde bir ilktir. Ayrıca Billboard 200 listesinde ilk 10 içinde 2 albüm yapan tek rap grubu ünvanınıda taşımaktadırlar."Insane Brain" parçaları ile Amerika'da üç platin plak ödülü kazanmışlardır aynı zamanda parça 3.250.000 kopya satmıştır.

Cypress Hill'ın sahne gösterilerinde kullandıkları temalar (Sigara,uyuşturucu vs) yüzünden Saturday Night konserleri yasaklanmıştır. Grup daha sonra Rage Against the Machine ve Seven Year Bitch grupları ile üniversite konserleri turnesine çıkan House of Pain ve Funkdoobiest gruplarına destek vermişlerdir. 1993 yılında Judgment Night adlı filmin soundtrack çalışmasını yapmışlardır.
1994 Woodstock Festivali'ne giden grup yeni üyeleri Eric Bobo'yu da izleyenlere tanıtmışlardır. Rolling Stone dergisiin yazarları ve eleştirmenleri tarafından en iyi rap grubu olarak adlandırılmışlardır.Herhangi bir hit bulunmamasına rağmen, 1995 yılında çıkan üçüncü albüm Cypress Hill III: Temples of Boom Top 200'de üçüncü sırada yerini almıştır.

Cypress Hill bu yıllarda NORML (National Organization for the Reform of Marijuana Laws) desteklemek için High Times'ın sponsor olduğu Hempilation albümüne "I Wanna Get High" parçalarıyla destek vermişlerdir.

Kariyerlerinin devamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles, Kaliforniya'da 1996 yılında Cypress Hill üyesi olan Sen Dog SX-10 (rap-metal grubu)'nu kurmuştur. Bu yüzden grup çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Cypress Hill 1996 yılının sonlarında Smokin Grooves turnesine çıktı. Turnede Ziggy Marley, The Fugees, Busta Rhymes ve A Tribe Called Quest ile sahne aldılar. 1997 yılında grup üyeleri solo albüm çalışmalarına yoğunlaşmıştır. Grup üyesi olan Muggs, Muggs Presents adlı albümünü çıkarmıştır. Albüme Dr. Dre, KRS-One, Wyclef Jean ve Mobb Deep destek vermişlerdir.Diğer bir grup üyesi olan B-Real Space Jam Soundtrack'in de Busta Rhymes, Coolio, LL Cool J ve Method Man ile çalışmıştır. B-Real ayrıca Dr. Dre'nin "East Coast Killer, West Coast Killer" Dr. Dre Presents the Aftermath albümünde RBX, Nas ve KRS-One ile "Psycho Realm" adlı bir albümede katkıda bulunmuştur.

Cypress Hill'in VI adlı albümünde iki tane hit parça olmuştur, "Dr. Greenthumb." ve "Tequila Sunrise" (featuring Barron Ricks) (Freese, Muggerud, Ricks) ile Amerki'da ki sigara,uyuşturucu ve haraç konuları anlatılmaktadır.1998 yılında yayınladıkları VI albümü ile altın plak ödülünü kazanmışlardır.Albümde bulunan üç şarkı ("16 Men Till There's No Men Left", "Checkmate" ve "Lightning Strikes") PC oyunu olan Kingpin: Life of Crime'da kullanılmıştır ve B-Real'da oyundaki bazı karakterleri seslendirmiştir.1999 yılında grup İspanyolca olan Los grandes éxitos en español adlı albümü çıkardı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia eyaletinde, 12-14 Ekim 2007 tarihleri arasında, çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla düzenlenen üç günlük The Echo Project[1] müzik festivaline katılmıştır.[2]

25 Temmuz 2008 tarihinde Chicago'da evsizler için düzenlenen bir konsere destek vermişlerdir. 2009 yılına girildiğinde plak şirketlerini değiştirerek Sony Music Plak şirketi ile anlaşma imzalamışlardır. Bir sene sonra 15 Ocak 2010 tarihinde Priority Records/EMI Entertainment ile anlaşma imzalamış ve "Rise Up" albümü yayınlanmıştır.2010 yılınında çıkardıkları "Rise Up" albümlerinde bulunan "Rise Up" parçası 2011 yılında yönetmenliğini Michel Gondry'ın yaptığı The Green Hornet adlı filmde yer almıştır. Aynı zamanda bu parça Los Angeles Clippers Basketbol takımının marşı haline gelmiştir. Parçanın klibide Los Angeles'ta çekilmiştir.Cypress Hill'ın "Rise Up" albümünde, Everlast, Tom Morello, Daron Malakian, Pitbull, Marc Anthony ve Mike Shinoda gibi isimlerinde katkıları bulunmaktadır.

Tarz[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun en ilginç özelliklerinden biri, vokalde B-Real'ın burnundan çıkardığı tiz sestir. Çoğu eleştirmenler çıkan bu sesin yüksek ve rahatsız edici olduğunu söylerken bazılarıda bu sesin rapte yeni bir tarz olduğu belirtmektedir. İspanyolca ve İngilizce yazılan şarkı sözleride grubun başka bir özelliği olmuştur. Peter Shapiro şarkı sözlerini şiddetin Karikatürize edilmiş halidir olarak yorumlar.Şarkıların sözlerinde ki içerik, söyleniş şekli ve sahne duruşuyla Cypress Hill grubu günümüzde de en iyi rap grupları arasında yerini korumaktadır.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1991: Cypress Hill
 • 1993: Black Sunday
 • 1995: Cypress Hill III: Temples of Boom
 • 1998: Cypress Hill IV
 • 2000: Skull & Bones
 • 2000: Live at the Fillmore
 • 2001: Stoned Raiders
 • 2004: Till Death Do Us Part
 • 2010: Rise Up
 • 2018: Elephants on Acid
 • 2022: Back in Black

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Echo Project: Daytime Schedules". JamBase. 20 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2015. 
 2. ^ "Official Site". 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]