Cynic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cynic
Paul Masvidal sahnede performans gösterirken
Genel bilgiler
Başladığı yerMiami, Florida, ABD
TarzlarDeath metal
Progressive metal
Technical death metal
Etkin yıllar1987-1994 , 2006-
Müzik şirketiRoadrunner
Seasons of Mist
Resmî siteCynic Resmi Web Sitesi
ÜyelerPaul Masvidal
Sean Reinert
Sean Malone
Tymon Kruidenier
Eski üyelerBakınız: Önceki Üyeleri Bölümü

Florida Death Metali'nin en orijinal topluluklarından biri olan Cynic, 1993 yılında Roadrunner Records etiketiyle yayınladığı ilk albümü Focus ile ekstrem metal tarihinde kendine genişçe bir yer açmıştır.

Paul Masvidal (gitar-vokal), Jason Gobel (diğer gitar), Sean Malone (bass) ve Sean Reinert (davul) şeklinde bir kadroyla inşa edilen Focus, Death Metal’in “kalıp” denilebilecek birçok özelliğinden uzak tutulmuş, aksine, Death Metal’de bugün bile nadir rastlanan bir harç ile temellendirilmiştir. Örneğin brutal vokal yerine screame yakın ve fazla bağırmayan bir vokal ile ince ve efektli bir clean vokal kullanılmıştır. Bu vokal stili, Cynic’in geniş müzikal ufuklarının ve sınır tanımazlığının ilk göze çarpan işaretidir albümde. Ayrıca klasik boğuk Death Metal gitar tonları yerine, rock müzik içerisinde birçok formata uyabilecek, standart dışı gitar tonları kullanılmıştır. Bass da olabildiğince ön plana çıkarılmış, hatta kimi zaman üçüncü bir gitar gibi kullanılmıştır. Komplike düzenlemeler de albümün ana özellikleri arasındadır.

Cynic’in en önemli özelliği, enstrüman tekniklerinin oldukça üst düzeyde olması, ancak bu tekniğin dörtnala giden parçalardan ziyade orta tempo, dinlenebilirliği yüksek ve akıcı bestelerle yansıtılmış olmasıdır. Komplike olmasına rağmen akıcı olmayı başarabilen çok az sayıda topluluklardan biridir Cynic. Ayrıca bu mantık kimi zaman Pink Floyd’u bile anımsatan bir rahatlıkla kullanılmaktadır topluluk tarafından.

Cynic, şarkılarında anlattığı mevzular bakımından (müziği kadar olmasa da) orijinal bir topluluk olarak gösterilebilir. Geçmişe dair bir takım aktarımlar, yorumlar ve göndermelerin yanı sıra ciddi felsefi yaklaşımlarla lirikler yazmıştır Cynic. Benzer gruplarda da görülebilecek liriksel konseptler özellikle kozmik anlamda dikkat çekmektedir.

Cynic üyelerini, metal tarihine yazılmış başka toplulukların kadrolarında da görüyoruz. Paul Masvidal, ekstrem metal tarihini kökünden değiştiren efsanevi topluluk Death’in “Human” albümünde Chuck Schuldiner’a gitarıyla eşlik etmiştir. Death’in müziği her daim tamamen Chuck Schuldiner tarafından yazılmış olsa da, Masvidal’ın Spiritual Healing gibi “nispeten normal” sayılabilecek bir albüm sonrası Human albümünün hazırlanma sürecinde Chuck Schuldiner’ı önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Paul Masvidal, bir başka Amerikalı Death Metal topluluğu olan Master’ın, Human ile aynı yıl kaydedilen (1991) “On The 7th Day God Created... Master” adlı albümünde de çalmıştır ve Master tarihinde “başka bir grupta çalmış olan” tek müzisyendir. Death’in Human albümünde davulun başında ise Sean Reinert vardır ve değişen Death sounduna etkili olan faktörlerden biri de Reinert’dir.

Bu noktada bahsedilmesi gereken önemli bir isim de Aghora’dır. Cynic’in 1994 yılında dağılmasından bir süre sonra kurulan bu toplulukta Cynic üyelerinden Sean Malone ve Sean Reinert bulunmaktadır ve topluluğun kendi adını taşıyan 1999 tarihli albümünde de çalmışlardır. Albümde onlar dışında olağanüstü gitarist olan Santiago dobles ve kızkardeşi yine olağanüstü bir ses olan Danishta Rivero bulunmustur. Ciddi müzikal eğitim almış müzisyenlerden oluşan Aghora, cosmic progressive metal olarak anılabilecek bir müzik grubudur. Parça isimlerine ve lirik konseptlerine bakıldığında grubun, aynı tayfanın yani Sean Reinert ve Sean Malone'un en orijinal projelerinden biri olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Cynic, albümün yayınlanmasından bir yıl sonra dağılmıştır. Devam etmesi durumunda müzikal olarak ne yöne ilerleyeceği kestirilemeyen bir topluluk olan Cynic, yarattığı tek albümde, teknik müzikle uğraşan hemen hemen herkesin bir şekilde yolunun kesiştiği, başvuru kaynağı niteliğinde bir yapıt ortaya koymuştur. Fakat 2000'li yıllara gelindiğinde grubun tekrar bir araya gelmesi durumu söz konusu olmuş, 2008 senesinde yeni albümün yayınlanmasıyla bu söz konusu durum gerçeğe dönüşmüştür.

Cynic 2008 senesinde çıkan "Traced in Air" albümü ile daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Bazı fanları yeni albümle gelen müzikal yeniliklerden tatmin olmazken konsept olarak hemen herkesi memnun etmiş ve iyi kritikler almıştır. Cynic, Amerika'da ve Avrupa'da birçok konser vermektedir. 4 Temmuz 2009 tarihinde Dream Theater konseri öncesi açılış grubu olarak Türkiye'ye de gelmiştir.

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu Anki Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri
Demolar
  • '88 Demo (1988)
  • Reflections of a Dying World (1989)
  • '90 Demo (1990)
  • Demo 1991 (1991)
  • Portal 1995 (1995)
  • Promo (2008)