Paul Masvidal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paul Masvidal
Genel bilgiler
Doğum 20 Ocak 1971 (1971-01-20) (50 yaşında)
Porto Riko
Tarzlar Progressive Death Metal
Teknik death metal
Enstrümantal Rock
Fusion Jazz
Meslekler Beste, söz yazımı, felsefe, elektro gitar, vokal, gitar synth
Etkin yıllar 1988-günümüz
İlişkili hareketler Cynic
Death
Æon Spoke
Portal
Master
Gordian Knot
Önemli çalgılar
Steinberger Elektro Gitar

Paul Masvidal , 20 Ocak 1971'de Porto Riko'da doğmuş olan gitarist, vokalist, söz yazarı ve bestekârdır. Bunun yanında Masvidal, ünlü progressive death metal grubu Cynic'in ve bir başka projesi olan Æon Spoke'un kurucusudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Masvidal, Porto Riko'da doğmuş olmasına karşın Miami'de büyümüştür. 17 yaşındayken yakın arkadaşı Sean Reinert'la birlikte Cynic'i kurdular. 1991 yılına kadar 4 tane demo yayınladılar. Bu demolarda saf death metal yapmışlardı. Başarıları Death'in dikkatini çekmişti. Paul ve arkadaşı Sean, Death'in Human albümünde çalmak üzere Death ile çalışmaya başladılar. Bunun yanında Paul Masvidal, Amerikalı death metal grubu Master'ın ilk albümü olan On the Seventh Day God Created... Master'da yer almıştır.

Ardından Paul Masvidal, Cynic'in ilk albümü olan Focus için çalışmalara başladı. 1993 yılında çıkan albüm çok ses getirdi. Bu albümde Paul Masvidal, saf death metal yapmaktan vazgeçip progressive death metal yapmaya başlamıştır. Bu tarz ile fusion jazzı sentezlemesi sonucu ortaya taklit edilmesi bile güç bir iş çıkarmışlardı. Albümden sonra Cynic dağıldı.

1994 - 1995 yıllarında Masvidal'ın bir başka projesi olan Portal adlı grup için çalışmalara başladılar. Bir adet demo yayınladılar ondan sonra grup gene dağıldı.

2000 yılında Reinert ile birlikte Æon Spoke'u kuran Masvidal, bu grupla 1 adet demo, 1 adet E.P., 2 adet de albüm yayınladı. 2003 yılında Cynic'te birlikte çaldığı arkadaşı bas gitarist Sean Malone'un enstrümantal progressive metal projesi olan Gordian Knot'un 2. albümü olan Emergent'te çaldı.

Paul Masvidal, 2004 yılında Focus albümünü remaster etmek için grubu yeniden topladı. Ama asıl yeniden toplanma 2006 eylülünde oldu. 2007 yılı yazında Avrupa'da 15 tane konser verdiler. 2008 yılında Cynic'in 2. stüdyo albümü Traced in Air için çalışmaya başladı, albüm 27 ekim 2008 tarihinde piyasaya çıktı . Cynic Wacken 2008'e katıldı ve Avrupa'da Opeth ile birlikte birçok yerde konser verdi.

Uğraşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Masvidal, müzikal kariyerinin yanında felsefe ile çok ilgilenmiştir. Cynic'in adı da felsefedeki cynicism 'den gelmektedir. Bu durum Cynic'te iken yazdıgı şarkı sözlerini de etkilemiştir. Cynic'in şarkılarının çogu ruhani şeylerden ve felsefeden bahseder. Veil of maya şarkısında bahsedilen şey Hinduizm inancındaki Maya adlı güç ve onun gerçekleri saklaması, illüzyonların gerçeklik olmasıdır.

Enstrümanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Masvidal, Steinberger Elektro Gitar kullanmaktadır ve 'headless' olarak da bilinen bu gitar modelinden hiç vazgeçmemiştir. müziğe başladığı günden bu güne kadar her resimde Paul Masvidal elinde bir Steinberger gitarla görünür.

Gitaristlikle beraber vokalde olan Paul Masvidal, Cynic'in aktif olduğu 1990'lı yıllarda sesini kaybetme gibi bir tehlike geçirdiği için efektli bir vokal kullanmıştır. Vocoder denen bir cihaz sayesinde sesini elektronikleştirmiş ve vokal yaptığı her çalışmasında bu tarz vokal kullanmıştır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]