CyberKnife

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
CyberKnife

CyberKnife, Stereotaktik radyocerrahi (SRS) ya da radyoterapi (SRT) (ışın tedavisi) yapabilen yeni teknoloji bir cihazdır. SRS ya da SRT, hastada uzaysal koordinatların belirlenmesinden sonra hastalığın ya da hedefin yok edilmesi, küçültülmesi, büyümesinin durdurulması anlamına gelmektedir. SRS aslında uzun yıllar beyindeki lezyonların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Gammaknife denilen cihazla uzun yıllardır bir deneyim elde edilmiştir. 1990 lardan sonra bilgisayar teknolojisinde ve görüntüleme yöntemlerinde meydana gelen hızlı değişim beyinde uygulanan tedavilerin beyin dışındaki vücutta uygulanması görüşünü ortaya çıkarmıştır. Beyindeki lezyonların SRS ile tedavisi beyinde tedavi sırasında hareket olmaması, kafatası kemikleri içinde hareketsiz durması, göreceli olarak bu koordinatların kolay belirlenmesi nedenleri ile komplike bir iş olmaktan uzaktı. Vücuttaki diğer hedeflerin SRS ile tedavisi ise solunum nedeni ile hem normal dokuların, hem de yok edilmesi istenen hedeflerin tedavi sırasında hareket etmesi nedeni ile işi zorlaştırmaktaydı. İşte "Cyberknife" bu amaç için bir beyin cerrahı olan Dr. John Adler tarafından 1990 ların başından itibaren geliştirilen ve 2000 li yıllarda kullanılmaya başlanan bir cihazdır.

Cyberknife klasik ışın tedavisi olan radyoterpinin bir alternatifi değil cerrahi tedavilerin alternatifidir. Kabaca tüm kanser tedavilerinin günümüzde % 10-20 si için uygundur. Hedefin ya da tümörün çevresindeki normal dokulara az, tümör dokusuna ise mümkün olan en fazla radyasyonu vererek yok olmasını sağlayan ve her tür kanserin tedavisinde kullanılan yeni bir tedavi teknolojisidir. Bu yöntemle kansersiz dokulara verilen zarar en aza indirgenir. Ağrısız ve operasyon gerektirmeyen bir tedavi yöntemi olan bu teknolojiyle tedavi edilen hastalar günlük yaşamlarına rahatlıkla devam edebilmektedirler.

Cihazın kendisi gibi robota dönüştürülen masası ve artan doz verme hızı sayesinde, tedavi süresi bütün yeni cihazlarda oduğu gibi eskiye oranla üçte bir oranında kısalmıştır.

CyberKnife özellikle beyin tümörleri, tedavi olanağı bulunmayan br kısım beyin sapı ve omurilik tümörlerinin tedavisinde kullanılmakta; ayrıca ameliyat şansı olmayan, ya da ameliyat sonrası kalıntı hastalığı olan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgisayarlı tomografide görülen tümörün işaretlenmesinden sonra yaklaşık bir saat süren bir seansta robot, tümörü bir cerrah titizliğiyle ışınlayarak tedavi etmektedir. Başta beyin olmak üzere; beyin sapı, omurilik, akciğer, karaciğer, pankreas, böbrek üstü bezi, prostat gibi kanserlerin sık görüldüğü organların ve bazı yumuşak doku tümörlerinin tedavisinde her radyoterapi planlamasında olduğu gibi en az yan etkiyle ışın tedavisi olanağı sağlamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]