Cumhur Avcil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cumhur Avcil
Doğum adı Cumhur Avcil
Doğum 28 Ekim 1981 (1981-10-28) (38 yaşında)
Köken Bursa, Türkiye
Tarzlar rock
Meslekler Müzisyen, Uzman Klinik Psikolog
Çalgılar Davul, Perküsyon
Etkin yıllar 2002 - günümüz
İlişkili hareketler Çilekeş, Cem Adrian
Resmî site Bursa, Türkiye
Önemli çalgılar

Cumhur Avcil (d. 28 Ekim 1981 Bursa), Çilekeş grubu bateristi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1981 yılında Bursa’da doğdu. Lise yıllarında davul çalmaya başladı ve liseyi bitirene kadar birçok grupla birçok yerel organizasyonda sahne aldı. Genç yaşına rağmen dönemin ulusal çapta yayın yapan rock müzik dergilerinde röportajları ve konser kritikleri ile adından söz ettirmeyi başardı.

1999 yılında Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazandı ve Ankara’ya yerleşti. Burada kendi stüdyosunu açarak müzik çalışmalarına devam etti. Yine amatör grupları ile birçok müzik festivallerinde sahne aldı. 2002 yılında Görkem Karabudak ve Ali Güçlü Şimşek ile Çilekeş grubunu kurdu. Çilekeş ile Megadeth, Black Eyed Peas, Linkin Park gibi Dünya çapında sanatçı ve gruplarla aynı sahneyi paylaştı. Bir yandan akademik kariyerine de devam eden Avcil, Türk Psikologlar Derneği’nin resmi yayın organı “Türk Psikoloji Dergisi” başta olmak üzere, psikoloji dergilerinde makaleler yayınladı. “Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi” nin başkanlığını yürüttü. “Psikolog” unvanını almasının ardından, İstanbul Üniversitesi Sosyal Antropoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. 2008 yılında prodüktörlüğünü Tarkan Gözübüyük’ün yaptığı Çilekeş’in ikinci albümü Katil Dans 'ı yayınladı. 2008 yılında Cem Adrian ile çalışmaya başladı ve 1 yıl boyunca sahne performanslarında yer aldı. 2009 yılında çeşitli müzik sitelerinde köşe yazarlığına başladı. Yine aynı yıl “Drum&Bass” dergisinde köşe yazarlığı yaptı. 2010 yılında Ali Güçlü Şimşek prodüktörlüğünde Çilekeş ile üçüncü albümü Histeri Çalışmaları 'nı yayınladı ve birçok katılımcıya sahip festivallerde sahne aldı. Ayrıca ilk albümünü yayınlayan Kül grubuna sahne performanslarında eşlik etti.

2012 yılında ilk solo albümü yayınladı. Lovesick adını verdiği albümde çeşitli konuk sanatçılar yer aldı. Ayrıca Cumhur Avcil, jingle ve reklam müzikleri yapmaktadır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]