Cristoforo Landino

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rönesans sanatçısı Domenico Ghirlandaio tarafından Santa Maria Novella, Floransa'daki Tornabuoni Şapeli'nde resmedilmiş bir freskten Cristoforo Landino
Federico da Montefeltro, hümanist yazar Cristoforo Landino (sağda) ile birlikte, Sandro Botticelli, 1460 civarı.

Cristoforo Landino (1424 - 24 Eylül 1498), İtalyan hümanist ve Floransa Rönesansı'nın önemli bir figürüdür.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Casentino ile bağları olan bir aileden gelen Landino, 1424 yılında Floransa'da doğdu. Trabzonlu Georgios'un yanında Hukuk ve Yunanca okudu. Babasının isteğine karşı gelerek hukuk alanında kariyer yapmaktan vazgeçti ve bunun yerine felsefe okumaya karar verdi.

Landino, 1458 yılında Cristoforo Marsuppini'nin yerine Floransa Stüdyosu'nda retorik ve şiir kürsüsü başkanı oldu. Daha tanınmış bir hoca arayan öğrencileri başlangıçta Landino'nun atanmasına karşı çıktılar, ancak yine de kaldı ve Floransa'nın kültürel ve entelektüel yaşamının önemli bir parçası oldu.

Landino, Floransa'da Marsilio Ficino tarafından kurulan Platon Akademisi'nin bir üyesiydi. Lorenzo de' Medici ve kardeşi Giuliano'nun hocasıydı. Landino ayrıca, önce Guelf partisinin şansölyesi (1467) ve daha sonra Signoria için kamu mektupları yazıcısı olarak kamu görevinde bulundu.

Landino, 1498 yılında Medici'lerden hediye olarak aldığı Borgo alla Collina'daki bir villada öldü.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Felsefi diyalog biçiminde üç çalışması vardır: De anima (1453), De vera nobilitate (1469) ve The Disputationes Camaldulenses (1474). Disputationes adlı eserinde bir grup hümanist aktif ve canlı bir hayat ile durgun bir hayatın erdemlerini karşılaştırır.

Landino Latin şiirlerini üç ciltlik halinde yayınlanmıştır. Bu eserleri 1458 yılında Piero de' Medici'ye ithaf etmiştir. Ayrıca birçok mektup ve nutuk kaleme almıştır, bunlar Venedik'te 1561 yılında ölümünden uzun bir süre sonra yayınlanmıştır.

Rönesans'a önemli bir katkı olarak görülebilecek Aeneid 1478) ve İlahi Komedya (1481) üzerine yorumlamalar yazmıştır. Petrarca'dan ders almıştır ve Pliny'nin Historia naturalis, Giovanni Simonetta' nın Francesco Sforza'nın hayatını kaleme almıştır. Öğrencileri arasında tarihçi I. Andread Cambini de bulunmaktadır.