Conan O'Brien

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Conan O'Brien
Conan O'Brien (Kasım 2007, New York)
Genel bilgiler
Doğum adı Conan Christopher O'Brien
Doğum 18 Nisan 1963 (1963-04-18) (53 yaşında)
Brookline, Massachusetts, ABD
Uyruk ABD'li
Evlilik(ler)i Elizabeth Ann Powell (e. 2002)
Çocukları Neve O'Brien
Beckett O'Brien
Meslek(ler) Televizyon sunucusu
Köken İrlanda
Etkin yıllar 1985-günümüz
Etkilendikleri Johnny Carson, David Letterman, Robert Smigel
Resmî sitesi http://teamcoco.com/
Emmy Ödülleri
Outstanding Writing in a Variety or Music Program
1989 Saturday Night Live
2007 Late Night with Conan O'Brien
Ödüller
2kez Emmy, 6 kere Writers Guild, 1 kere Telvis, 2 kere People's Choice

Conan Christopher O'Brien (d. 18 Nisan 1963), Emmy ödülünü kazanmış ABD'li komedyen, yazar ve televizyon kişiliğidir. En çok NBC'nın talk show'u The Tonight Show with Conan O'Brien programıyla tanınmaktadır.

İlk yılları ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinin Brooklyn kasabasında dünyaya gelen Conan O'Brien'ın annesi avukat Ruthe Reardon ve babası eczacı Thomas Francis O'Brien'dır. 5 kardeşi daha olan O'Brien, Harvard Üniversitesinden mezun olmuştur.

Harvard'da okuduğu dönemde mizah dergisi olan Harvard Lampoon 'da yazarlık ve başkanlık yapmıştır. Harvard'dan 1985 yılında Tarih ve Edebiyat dalında "magna cum laude" (büyük onur) ile mezun olmuştur.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyerine televizyonda yazarlıkla başlayan O'Brien, tiyatro gruplarında ve tanıtım reklamlarında da rol almıştır.

1988 yılında Saturday Night Live'ın yazarı olan O'Brien çalıştığı 3 yıl içerisinde büyük başarılara imza atmıştır. 1989'da SNL'deki göreviyle arkadaşlarıyla beraber Emmy ödülü kazanan O'Brien, buradan sonra The Simpsons (Simpsonlar) çizgi dizisinde yazarlık yapmıştır.

1993 yılında David Letterman'ın Late Night with David Letterman gösterisinin yerine O'Brien Lome Michaels tarafından önerilmiş, 13 Eylül'de de bu gerçekleşmiştir. O'Brien bu görevini gerçekleştirmek için The Simpsons'dan istifa etmiştir.

Late Night with Conan O'Brien yerini Jimmy Fallon'a bırakırken, 1 Haziran 2009'da The Tonight Show'un sunuculuğunu Jay Leno'dan devralmıştır. Conan 7 ay "The Tonight Show"u sunduktan sonra, Jay Leno'nun Prime Time'daki başarısızlığı sonucu 23:00'e, kendisinin de 00:00'e alınmasının istenmesi sonucu açıklama yaparak artık NBC'de çalışmayacağını duyurdu. 45 Milyon $'lık tazminat aldı. Bunun yaklaşık dörtte biri yani 12 milyon $'lık bölümü çalışanlara, 33 milyon $'ı da Conan'a verildi. Eylül 2010'a kadar başka kanalda çalışamaması maddesi konuldu.

8 Kasım 2010 tarihinde TBS kanalında Conan adlı yeni gösterisine başlamıştır.Kendisine yakın arkadaşı Andy Richter'de eşlik etmektedir. Türkiye'de e2'de yayınlanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]