Complicated (Avril Lavigne şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Complicated
Avril Lavigne single
Yayımlanma Nisan 2002
Format CD Single
Tarz Pop, Punk, rock
Süre 4:04
Şirket AristaRecords
Yazar Avril Lavigne
Lauren Christy
Scott Spock
Graham Edwards
Yapımcı The Matrix
Avril Lavigne single kronolojisi
"Complicated" "Sk8er Boi"
(2002)

Complicated, Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı olan Avril Lavigne'nin ilk albümü olan Let Go'dan 2002 yılında çıkan ilk teklisidir. Tekli, çıkmasından hemen sonra Billboard Hot 100 listesinde ikinci sıraya kadar yükseldi ve aynı zamanda şarkıcının ilk ona giren ilk teklisi oldu. Aynı başarıyı Birleşik Krallık ve Avustralya'da da tekrarladı. Birleşik Krallık'ta üçüncü, Avustralya'da zirveye kadar yükseldi. Liste durumlarına bakıldığında şarkının Lavigne'nin en başarılı ikinci şarkısı olduğu görülmektedir.

Şarkı hakkında bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Lavigne ile beraber Matrix adlı üç kişiden oluşan bir grupla beraber yazıldı. Teklinin yapımını da bu grup yaptı. Şarkının sözlerine bakıldığında bir kızın erkek arkadaşı ile yaşadığı bazı sorunlar anlatılmaktadır. Sözlere göre kız ile erkek arkadaşının ilişkileri çok karışık bir durumdadır, çünkü erkek; kız ile yalnız iken farklı, çevresinde başka insanlar varken farklı davranmaktadır. En büyük sorun da erkek arkadaşının, başkalarının yanında kendi olmaması ve birilerine benzemeye çalışmasıdır. Hatta sözlerde "Neden bazı şeyleri çok karışık hale getiriyorsun?", "Senin birine benzemeye çalıştığını, rol yaptığını görüyorum ve bunu beni sinirlendiriyor." gibi cümleler geçmektedir.

Lavigne, şarkının yazımında birçok yerde önemli katkılar yaptığını bir röportajında söylemiştir. Hatta şarkının kendi yaşamını yansıttığını ve müziğin de kendinden bir parça taşıdığını söylemiştir. Fakat şarkıyı beraber yazdığı The Matrix grubun yaptığı bir açıklamada ise Lavigne'in şarkı adına büyük katkılar yapmadığı sadece müzikte küçük değişiklikler yaptığı söylenmiştir.

Müzik videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Malloys'un yönettiği video grup arkadaşlarının Lavigne'ye alışveriş merkezine gitmeyi sormasıyla başlar. Avril coşkuyla kabul eder. Videoda özellikle Lavigne ve arkadaşlarının garip kazaları ve şakaları dikkat çeker. Avril Lavigne gitar çalıp şarkı söylerken arkadaşları da kaykaylarıyla gösteri yapmaktadırlar. Video 2 günde, Eagle Rock Plaza, Los Angeles'ta çekildi. Çekim sırasında, alışveriş merkezi açık kaldı.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Dal Sonuç
2002 MTV Video Müzik Ödülleri En İyi Yeni Video Sanatçısı Kazandı
2003 Grammy Ödülleri En İyi Kadın Vokal Performansı Adaylık
Yılın Şarkısı Adaylık
Juno Ödülleri Yılın Şarkısı Kazandı
BMI Ödülleri En İyi Pop Şarkısı Kazandı
ASCAP Film ve Televizyon Müzik Ödülleri En İyi Pop Şarkısı Kazandı
Radyo Müzik Ödülleri Yılın Şarkısı Kazandı
Ivor Novello Ödülleri Uluslararası En İyi Hit Şarkı Kazandı
MTV Video Müzik Ödülleri Japonya En İyi Yeni Video Sanatçısı Kazandı
Kanada Radyo ve Müzik Ödülleri En Yeni «CHR» Solosu Kazandı
En Yeni Solo «Mainstream AC / Hot AC» Kazandı
Socan Öülleri Pop Müzik Ödülü Kazandı
MTV Video ve Müzik Brezilya Uluslararası En İyi Video Klibi Adaylık