Claude Perrault

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Claude Perrault by Gérard Edelinck.jpg

Claude Perrault (d. 1613 - ö. 9 Ekim 1688, Paris, Fransa), Fransız hekim, fizikçi ve mimar. Louis Le Vau ile birlikte tasarladığı Louvre Sarayı'nın doğu cephesi XIV. Louis döneminin mimarlıktaki ilk örneğidir.

Perrault matematik ve tıp öğrenimi gördü. Ünlü bir yazar olan kardeşi Charles Perrault ile birlikte, aralarında Vitruvius'un De architectura'sı da (Mimarlık Üzerine) olmak üzere klasik mimarlık kuramıyla ilgili birçok önemli yapıtı çevirdi ve yayına hazırladı. 1666'da Fransız Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi.

Louvre'un görkemli doğu cephesindeki Kolonad'ı (Colonnade) inşa etti. Bu, yalın bir alt katın üstünde yer alan sütun çiftlerinin oluşturduğu bir sıraydı. Günümüze ulaşmış olan Paris Gözlemevi'nin yapım sorumluluğunu tek başına üstlendi. Öbür yapıtları arasında Jean-Baptiste Colbert'e ait şatodaki Şafak Pavyonu'yla (1673-77) Thetis Grottosu ve Diana Hamamı da aralarında olmak üzere Versailles Sarayı'nın iç düzenlemeleri sayılabilir.[1]

Daha sonra kendini bilimsel araştırmalara adadı. Perrault'nun incelemek üzere bir deveyi keserken yakalandığı bir hastalık nedeniyle öldüğü sanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]