İçeriğe atla

Claude François

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Claude Antoine Marie François
Genel bilgiler
UnvanıCloclo
Doğum1 Şubat 1939
İsmailiye, Mısır
Ölüm11 Mart 1978 (39 yaşında)
Paris, Fransa
TarzlarYé-yé, Pop, Caz, Soul
MesleklerŞarkıcı
Etkin yıllar1962-1978
Müzik şirketiFontana, Phillips, Flèche

Claude François, (d. 1 Şubat 1939 - ö. 11 Mart 1978), Cloclo takma adıyla da bilinen, tanınmış Fransız pop şarkıcısı, söz yazarı ve dansçı. Frank Sinatra'nın söylemiş olduğu ünlü My Way şarkısının (Comme d'habitude) yazarıdır.

Claude François, Fransız bir baba ve Calabrialı bir annenin oğlu olarak Mısır'ın İsmailiye şehrinde doğdu.

Babası Aimé François (1908-1961), Süveyş Kanalı'nda kargo trafik kontrolörü olarak çalışmaktaydı. 1951 yılında ailesini alarak Süveyş Körfezi'nde Port Tevfik şehrine yerleşmiştir.

Şarkıcının tam adı Claude Antoine Marie'dir. Çocuklara A harfi ile başlayan isimler vermek babasının ailesinde bir gelenekti ancak annesi isminin önüne Claude koymayı başardı. Marie ise Meryem Ana'nın ismidir ve Katoliklerde çocukları korumak için verilir. François'nın, Josette isimli bir ablası vardı.

François'nın annesi Lucia Mazzei (1910-1992) müzikle çok ilgiliydi ve oğlunun piyano ve keman dersleri almasını sağladı. Çocuk yaşta kendi başına davul çalmayı öğrendi.

1956 Süveyş Krizi sonucunda, aile yaşamak için Monako'ya döndü. François'nın babası hastalandı ve çalışamaz hale geldi. Genç François bir banka memuru olarak iş buldu ve geceleri Fransız Rivierası boyunca lüks otellerde orkestra ile davul çalarak para kazandı. İyi fakat hiç denenmemiş bir sesi olduğu halde, tanınmış bir otelde şarkı söylemesi teklif edildi. Gösterisi seyirci tarafından çok iyi karşılandı ve sonunda Fransız Rivierası boyunca ünlü gece kulüplerinde sahne almaya başladı. 1960 yılında kulüplerde çalışırken, Janet Woolcoot isimli İngiliz dansçı ile evlendi.

François, kariyeri boyunca (ve ölümünden sonra) yaklaşık 70 milyon albüm satmıştır. 1978 yılında, 39 yaşında banyoda elektrik çarpması sonucu ölmüştür.