Christopher Wolstenholme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christopher Wolstenholme
Genel bilgiler
Doğum adı Christopher Tony Wolstenholme
Doğum 2 Aralık 1978 (1978-12-02) (43 yaşında)Rotherham, Güney Yorkshire, İngiltere
Tarzlar New prog, alternatif rock, progressive rock, progressive metal, space rock
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Bas gitar, vokal, klavye, gitar, mızıka, bateri, synthesisers
Etkin yıllar 1991–günümüz
Müzik şirketi Warner Bros. Records
Eastwest Records
Atlantic Records
Helium 3

Christopher Tony "Chris" Wolstenholme (d. 2 Aralık 1978), İngiliz müzisyen ve şarkıcı. Alternatif rock grubu Muse'un basçısı ve geri vokalidir. Ayrıca bazen klavye veya gitar da çalar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1989 yılında ailesiyle birlikte Devon'a taşınmıştır. Muse kurulmadan önce Devon, Teignmouth'da Matthew Bellamy ve Dominic Howard, başka bir grupta; Chris'de Fixed Penalty adlı bir grupta davul çalmaktaydı. İki yıl boyunca bass gitaristsiz çalışan Matt ve Dominic'e, Chris'in de bas gitar çalmayı kabul edip eklenmesiyle Muse'un temellerini atılmıştır.

The Rocket Baby Dolls isimli ilk gruplarından sonra Muse ismini alan grubun bas gitaristi olan Chris, aynı zamanda birçok parçada geri vokal yapmaktadır. Çok nadir olmakla beraber kimi konserlerde klavye, kontrabas veya elektro gitar da çalmaktadır.

Chris, 2010 yılına kadar Teignmouth'da yaşadı. Şimdi eşi Kelly, ve beş çocuğu Alfie, Ava Joe, Frankie, Ernie ve Buster ile birlikte İrlanda'da yaşıyor. Ayrıca kollarında her çocuğu için bir tane olmak üzere beş tane dövmesi var.