İçeriğe atla

Rotherham

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rotherham
Kent
Rotherham belediye binası
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeYorkshire ve Humber
KontlukGüney Yorkshire
Yüzölçümü
 • Toplam125.95 km²
Nüfus
 (2011)
 • Toplam109,691
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

Rotherham, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinde Yorkshire ve Humber bölgesinde törensel Güney Yorkshire Metropoliten kontluğu içinde bir kenttir. Rotherham kenti 1989'da Güney Yorkshire Metropoliten Kontluğu lağvedilince tek-seviyeli metropoliten yerel bölge olan Rotherham Borough merkez kentidir.

Rotherham kenti Rother Nehri'nin yanında, Sheffield ile Doncaster arasında bir kavşak görevi görür.

Sheffield'in şehir merkezine 10 km. uzaklıkta yer alır. Nüfusu, 2001 verilerine göre kent nüfusu 117,262 kişidir.[1] Merkezi olduğu Rotherham Borough'sunun nüfusu ise 248,175 kişidir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotherham'da en önemli iktisadi sektör geleneksel olarak kesme aletleri, makas, bıçak ve yemek takımları ve bunlar için özel çelik üretimidir. Bu sanayi kolu hala Rotherham'da bulunmasına rağmen 20. yüzyıl ikinci yarısında dış ülkelerin, özellikle Uzak Doğu ülkelerinin, rekabeti dolayısıyla bu sanayi kolu Rotherham'da düşüşe geçmiştir. Kent diğer sanayii kollarına da çeşitlenmeye özellikle önem vermeye başlamıştır. Şehre İngiltere içinden ve dışından yatırımların çekilmesini önem verilmektedir. Yapılan planlara göre önümüzdeki 20 yıl içerisinde kentin 2 Milyar Euro'luk özel sektör yatırım alması beklenmektedir.[2]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotherham şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ONS". 21 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2010. 
  2. ^ "Rotherham Investment and Development artıcle on rotherhams growth Directory". 6 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]