İçeriğe atla

Christian Fittipaldi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christian Fittipaldi
0
Kişisel bilgi
ÜlkeBrezilya Brezilya
TakımMinardi, Footwork
Formula 1 Dünya Şampiyonası kariyeri
Katıldığı Yarış43
Şampiyonlukları0
Yarış Birincilikleri0
Podyum0
Kariyer Puanı12
En hızlı tur0
İlkler ve sonlar
İlk yarış1992 Güney Afrika Grand Prix
Son yarış1994 Avustralya Grand Prix

Christian Fittipaldi São Paulo doğumlu Brezilyalı Formula 1, Nascar, Champ Car yarışçısıdır. Formula 1 eski yarışçılarından Brezilyalı lson Fittipaldi'nin oğludur.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Formula 1 Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 Formula 3000 yarışını kazandıktan sonra Minardi ile Formula 1 için yarışlara başlayıp 1993 yılına kadar bu takımla yarıştı. Daha sonra F1 kariyerinin son yılında ise Footwork takımına katıldı ama başarıyı yakalayamayan yarışçı 1994 Avustralya GradPrix inde 8. olduktan sonra F1 kariyerini toplamda 12 puan alarak bitirdi.

Champ Car ve Nascar kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian Fittipaldi Champ Car kariyerine 1995 yılında başladı. Walker Racing, Newman/Haas Racing takımlarıyla toplamda 2002'ye kadar 135 yarışa çıktı. Bunlarda sadece 2'sinde kupaya uzanabildi. Nascar yarışlarında 2002-2003 sezonunda yarıştı. Ancak burada da varlık gösteremeyip kupaya uzanamadı ve hiç podyuma çıkamadı.

Spor araba yarışları ve sonraki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian Fittipaldi birçok farklı spor araba yarışlarında birçok markayla beraber yarışsa da burada da başarılı olamadı ve bundan sonra 2 yıl ara verme kararı aldı. 2008 yılında ise Andretti Green Yarışları ve American Le Mans Serisi'nde yarıştı. 2008 yılından bu yana yarışlara devam eden Christian Fittipaldi yarışlarda podyuma çıkamamış durumdadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]