Chris Fehn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chris Fehn
Chris Fehn (2009) Slipknot ile Sonisphere Festivali'nde.
Genel bilgiler
Doğum adı Christopher Michael "Chris" Fehn
Doğum 24 Şubat 1973 (1973-02-24) (49 yaşında)
Ankeny, Iowa, A.B.D.
Başladığı yer Alman, İrlandalı
Tarzlar Heavy metal,nu metal
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Perküsyon, Arka Vokal
Etkin yıllar 1997
Müzik şirketi Roadrunner, Nuclear Blast
İlişkili hareketler Slipknot, Thunderbolt, Gasoline, Shed
Resmî site Slipknot Resmi Sitesi

Chris Fehn (d. 24 Şubat 1973), Amerikalı Metal grubu Slipknot'un perküsyonisti ve geri vokalidir. 9 inçlik uzun burunlu maskesiyle tanınan Fehn, konserlerde en hareketli Slipknot üyelerinden biridir. Sahnede burnuyla yaptığı hareket ile ünlüdür. Gruptaki numarası #3'tür.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Slipknot'a katılmadan önce yer aldığı gruplarda perküsyon çalan Fehn, Wayne State Üniversitesi futbol takımında forvet pozisyonunda oynamaktaydı. Chris Fehn, Slipknot'ta kendinden önceki perküsyonist olan Greg Welts'in yerini almıştır.

Grupta arka vokal seslerini Shawn "Clown" Crahan ile üstlenen Fehn brutal vokaldir. Perküsyonda ise bazı şarkılarla kendi davuluna, Jordison'un ritimleriyle aynı anda vurur. Bazen ayakta trampet çalar.

Slipknot albümündeki son parçanın (Scissors) son 2 dakikasında, Fehn'e iğrenç bir video izlettirilmiş ve kusturulmuştur. Şarkıda sesler duyulabilir.

Bir dönem Fehn ve Shawn Crahan, Limp Bizkit ile sertlik konusunda tartışma içine girmiştir.

Maske[değiştir | kaynağı değiştir]

Chris Fehn maske seçiminde 1330'lu yıllarda Avrupa'da yaşanan veba salgınından korunmak için yapılan ve burun kısmında şifalı bitkilerin olduğu doktor maskelerinden esinlenmiştir. Bununla birlikte sevdiği filmlerden biri olan Otomatik Portakal filmindeki tecavüz maskesinden de esinlenmiştir. Fehn, maskesinde renk, burun ve göz boşlukları dışında bir değişiklik yapmamaktadır.