Chevron Corporation

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Chevron Corporation çok uluslu bir Amerikan enerji şirketidir. Günümüzde hala etkin olan şirketin merkezi Kaliforniya San Ramon'da bulunmaktadır. Standart Oil şirketlerinin üyesi olan Chevron,[1] bugün 180'den fazla ülkede aktif olarak çalışmaktadır. Petrolgaz ve jeotermal enerji sektörlerinde yaygın olarak faaliyet gösteren Chevron arama ve üretim de dahil olmak üzere; rafineri, pazarlama, ulaşım, kimyasal maddelerin üretimi ve satışını da üstlenmektedir. Chevron aynı zamanda dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biridir. 2014 itibarıyla ABD'nin ve dünyanın en büyük 500 şirketinin listelendiği Fortune Global 500 listesinde üçüncü sırada yer almaktadır.

Chevron üretimini yaptığı yakıtları, madeni yağları, katkı maddelerini ve petrokimya ürünlerini satmaktadır. Şirketin çalışmalarını yürüttüğü en önemli alanlar Kuzey AmerikaABD'nin batı kıyıları, Gulf Coast, Güneydoğu AsyaGüney KoreAvustralya ve Güney Afrika'dır. Chevron; 2010 yılında benzin, motorin ve jet yakıtı gibi rafine ürünlerden günlük ortalama 3,1 milyon varil (490×103 m³/d) satmıştır.

Chevron'un jeotermal, güneşrüzgârbiyoyakıthidrojen enerjisi gibi temiz ve alternatif kaynaklara yönelik çalışmaları da bulunmaktadır. 2011-2013 yılları arasında şirket yenilenebilir enerji kaynaklarını araştırma ve satın alma için en az 2.000.000.000 $ harcamıştır. Chevron'un jeotermal enerjide "dünyanın en büyük üreticisi" olmak gibi bir iddiası da bulunmaktadır. 2011 yılının Ekim ayında Chevron petrol tasarrufu yapmak ve buhar üretmek için Coalinga Alanı'nda 29 MW'lık termik güneş-buhar tesisi kurdu. Bu proje dünyada kendi türünün en büyüğü olma özelliğini de elinde barındırmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Britannica, T. Editors of Encyclopaedia (2023, September 29). Chevron Corporation. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/topic/Chevron-Corporation 29 Mart 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]