Chelonia mydas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chelonia mydas
Korunma durumu

Tehlikede (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Reptilia
Takım: Testudines
Alt takım: Cryptodira
Üst familya: Chelonioidea
Familya: Cheloniidae
Alt familya: Cheloniinae
Cins: Chelonia
Brongniart, 1800
Tür: C. mydas
İkili adlandırma
Chelonia mydas
Nefes almak için su yüzüne çıkmakta olan bir yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas)
Su yüzeyine çıkmış bir Yeşil kaplumbağa

Chelonia mydas, Chelonia cinsi içindeki tek tür olan bir deniz kaplumbağasıdır. 200 kg ağırlığa, 1-1,5 metre uzunluğa erişebilir ve bu ölçülerle, sert kabuklu kaplumbağalar içinde en büyük olandır. Tropik, tropik altı ve bazı daha ılıman denizlerde dağılım gösteren tür, erişkin bireylerin alglerden zengin beslenmesine bağlı olarak bedenlerindeki yağ dokusu yeşil renk alır.

Dişi bireyler, yumurta bırakmak için, tipik yuvalanma kumsallarına çıkarlar. Ayrıca, bu türün bireylerinin soğuk kanlı bedenlerini ısıtmak için kumsallara çıktığına da sıkça rastlanır. Bunlar dışında, tamamen bir deniz kaplumbağasıdır.

Sırtı gri kahverengi üzerine sarımsı kahverengi lekelidir alt kabuğu ise beyazımsı sarı renk olur. Bacak kenarlarında tek tırnakları vardır. Eti lezzetli olduğu ve yendiği için çorba kaplumbağası da denilir. Bu yüzden sayıları çok azalmıştır. Gece kumsallarda açtıkları çukurlara 200 den fazla yumurta bırakabilirler.

Çok nadiren Karadeniz'de de görülebilen bu canlı tüm Akdeniz'e yayılmıştır. Türkiye'de yalnızca Hatay, Mersin ve Adana sahillerinde yumurtlarlar. Kabuk boyu 140 cm'ye kadar ulaşabilir. Erginleri deniz bitkileriyle yavrular ise hayvansal besinlerle beslenir. Yeşil deniz kaplumbağalarının nesli tükenmektedir. Bu amaçla WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), düzenlemiş olduğu Türkiye'nin Canı Kampanyası I. Dönem Hibe Projeleri kapsamında Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği'nin Samandağ Deniz Kaplumbağaları adlı projesine destek vermiştir.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Seminoff, J.A.; ve diğerleri. (Southwest Fisheries Science Center, U.S.) (2004). "Chelonia mydas". IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi. 2004: e.T4615A11037468. doi:10.2305/IUCN.UK.2004.RLTS.T4615A11037468.enÖzgürce erişilebilir. Erişim tarihi: 12 Kasım 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2015.