Cheddi Jagan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cheddi Jagan (1962)
Cheddi Jagan (~1990)

Cheddi Berret Jagan (d. 22 Mart 1918, Britanya Guyanası - ö. 6 Mart 1997, Washington, DC / ABD), Guyanalı siyasetçi. Jagan, Amerika kıtasının coğrafi açıdan Güney Amerika'ya dahil edilen bölümünde yer alan Guyana'nın ülkenin henüz Britanya Guyanası ismi ile Büyük Britanya'nın kolonisi olduğu 1953 yılından itibaren şef bakan olarak başbakanlık makamına gelmiştir. Jagan bunun haricinde 1992 ile 1997 yılları arasında Guyana devlet başkanlığı görevini de yürütmüştür.

Jagan, Hint kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1953 yılında Guyana'nın Britanya Guyanası adı ile Büyük Britanya'ya bağlı olduğu bir süreçte ülkesinin şef bakan unvanı ile en yetkili kişisi olan Jagan, bu görevi 1953 yılında kısa bir dönem yürütmüştür. Bu makamın ortadan kalkması ile altı aylık şef bakanlığı son bulan Jagan, makamın 1961 yılında başbakan unvanı ile yeniden oluşturulmasıyla yeniden görevi üstlenmiştir. 1964 yılına kadar bu görevi sürdüren Jagan, makamı söz konusu yılda Forbes Burnham'a devretmiştir.

1992 yılında bağımsız Guyana'nın dördüncü devlet başkanı olarak devlet başkanlığı makamına gelen Jagan, bu görevi hayatını kaybettiği 1997 yılına kadar sürdürmüştür. 6 Mart 1997 tarihinde Washington'da geçirdiği kalp krizi sonucu Guyana'da yaygın olarak Guyana ulusunun atası olarak kabul edilen Jagan hayatını kaybetmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]