Charles Kay Ogden

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Charles Kay Ogden (1 Haziran 1889, Fleetwood, Lancashire - 20 Mart 1957, Londra, Birleşik Krallık), İngilizcenin uluslararası iletişimde kullanılmak üzere basitleştirilmiş biçimi olan Temel İngilizceyi geliştiren İngiliz dilbilimci ve yazar.

1912'de, Thomas Hardy, George Bernard Shaw, H.G. Wells gibi dönemin önde gelen yazarlarının yapıtlarını yayımlayan haftalık The Cambridge Magazine dergisini kurdu.1919'dan sonra dergiyi üç ayda bir çıkardı ve edebiyat eleştirmeni I.A. Richards'la birlikte dil kuramı üzerine hazırladığı The Meaning of Meaning (1923; Anlamın Anlamı) adlı kitabın ön çalışmalarını yayımlamaya başladı.Bu yapıtta çağdaş psikoloji araştırmalarından yararlanarak sözcüklerin nasıl anlam kazandığını açıklamaya çalışıyordu.Kitabın tanımla ilgili bölümü, 1928'de son biçimini verdiği Temel İngilizcenin ilk biçimi içeriyordu.

Basic Vocabulary (1930) ve Basic English (1930) adlı kitaplarını The System of Basic English (1934) izledi.Ama Temel İngilizce ancak 1943'te, Winston Churchill'in Franklin D. Roosevelt'in de desteğiyle bu dilin kullanım olanaklarını araştıracak bir kurul oluşturulması üzerine ilgi uyandırmaya başladı ve Ogden'in çalışmaları günümüzde de geçerliliğini koruyan yeni bir dil öğrenme anlayışının doğmasına yol açtı.

J.R.L. Anderson ve başka yazarların hazırladığı C.K. Ogden A Collective Memoir (C.K. Ogden: Ortak Ani Kitabı) 1977'de yayımlandı.