Chama Cha Mapinduzi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Chama Cha Mapinduzi (CCM; Svahili: Devrimin Partisi), Tanzanya'daki baskın iktidar partisi ve Afrika'nın en uzun süreli ikinci iktidar partisidir, ancak Liberya'nın Gerçek Whig Partisi'nden sonra. 1977'de Tanzanya anakarasında ve Zanzibar'ın yarı özerk adalarında tek faaliyet gösteren partiler olan Tanganyika Afrika Ulusal Birliği (TANU) ve Afro-Şirazi Partisi'nin (ASP) birleşmesinden sonra kuruldu.

Devrimin Partisi
Chama Cha Mapinduzi
KısaltmaCCM
Genel başkanSamia Suluhu
Genel sekreterDaniel Chongolo
KurucuJulius Nyerere
Aboud Jumbe
Kuruluş tarihi5 Şubat 1977
BirleşmeTANU ve ASP
MerkezDodoma
Gazete(ler)Uhuru
Öğrenci koluShirikisho la Wanafunzi wa Taasisi za Elimu ya Juu
Gençlik koluUmoja wa Vijana wa CCM
Üyelik (2020)25.8 Milyon
İdeolojiSosyal demokrasi
Afrika milliyetçiliği
Sosyal muhafazakarlık
Sol popülizm
Tarihsel
Afrika sosyalizmi
Ujamaa
Siyasi pozisyonMerkez sol
Uluslararası üyelikİlerici İttifak
Resmî renkler         Yeşil, sarı
Bunge
287 / 393
Zanzibar HoR
84 / 88
EALA
7 / 9
SADC PF
4 / 5
Pan-Afrikalı Parlemento
4 / 5
Seçim sembolü
Çapa ve çekiç
İnternet sitesi
Tanzanya

TANU ve CCM, Tanzanya'yı bağımsızlıklarından bu yana kesintisiz olarak yönetti. Parti otoriter olarak tanımlandı. Çok partili bir sistemin kurulmasından bu yana CCM 1995, 2000, 2005, 2010, 2015 ve 2020'de son altı genel seçimi kazandı. 2005 yılındaki başkan adayı Jakaya Kikwete, halk oylamasının %80'inden fazlasını alarak ezici bir farkla kazandı. 2010 seçimlerinde, 239 seçim bölgesinin 186'sını kazanarak Ulusal Meclis'te salt çoğunluğu elde etmeye devam etti.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti, 5 Şubat 1977'de Julius Nyerere liderliğinde Tanganyika Afrika Ulusal Birliği (TANU), Tanganyika'daki iktidar partisi ve Zanzibar'daki iktidar partisi Afro-Şirazi Partisi'nin (ASP) birleşmesıyla kuruldu.

TANU/CCM, Tanganyika'nın 1961'de bağımsızlığından bu yana Tanzanya siyasetine hakimdir. ASP ile birleşme nedeniyle, 1977'den itibaren Zanzibar'da da iktidar partisi olmuştur, ancak iktidar üzerindeki etkisi Chama cha Demokrasia na Maendeleo (CHADEMA) tarafından daha fazla tartışmıştır.

Kuruluşundan 1992 yılına kadar ülkede yasal olarak izin verilen tek parti oldu. Her beş yılda bir, ulusal başkanı otomatik olarak beş yıllık bir başkanlık dönemine seçildi; referandumla görevde olduğu doğrulandı. Aynı zamanda, seçmenlere Ulusal Meclis veya Bunge için iki CCM adayı sunuldu.

Bu durum, 1 Temmuz 1992'de Anayasa'da yapılan değişiklikler ve birden fazla siyasi partinin oluşumuna ve faaliyetlerine izin veren ve düzenleyen bir dizi yasanın Ulusal Meclis tarafından yasalaşmasıyla değişti.

İdeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslen Afrika sosyalizminin bir savunucusu, Ujamaa olarak bilinen kolektivize tarım sisteminin sahibi ve kesinlikle sola yönelmiş olan CCM, bugün daha sosyal demokratik bir yaklaşımı benimsiyor. CCM, şunları sağlamak için modernleşmeye devam etmeyi umuyor:

  1. Ülkenin gelirini artıracak artan verimlilik
  2. İstihdam artışı ve gelişmiş yönetim
  3. Yeni ve modern teknolojinin kazanılması
  4. Ürünler için yerel ve uluslararası pazarların artması ve genişletilmesi
  5. Hükûmet sosyal hizmetler, altyapı, güvenlik ve devletin yönetimine odaklanırken, ulusal ekonominin lokomotifi olarak hizmet veren özel sektörü geliştirmesi ve güçlendirmesi.

Benzer şekilde, CCM'nin başlıca dış politika odağı uluslararası sistem içinde ekonomik diplomasi ve komşularla barış içinde bir arada yaşamadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]