Cerro Tololo Inter-American Gözlemevi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cerro Tololo Inter-American Gözlemevi (CTIO), kuzey Şili'nin Coquimbo Bölgesi'ndeki Cerro Tololo'da bulunan bir astronomik gözlemevidir. Destek tesislerinin bulunduğu La Serena'nın yaklaşık 80 kilometre (50 mi) doğusundadır. Site, 1959'da Şili ve Amerika Birleşik Devletleri'nden bir bilim insanları ekibi tarafından belirlendi ve 1962'de seçildi. İnşaat 1963'te başladı, düzenli astronomik gözlemler 1965'te başladı. Cerro Tololo'daki büyük binaların inşaatı, 1974'te Víctor Blanco Teleskopu'nun tamamlanmasıyla sona erdi, ancak daha küçük tesisler sonradan inşa edildi. Cerro Pachón, 2000'den beri açılışı yapılan iki büyük teleskop (Gemini South ve SOAR) ve biri inşaatın ilk aşamalarında olan (Vera C. Rubin Gözlemevi) ile hala geliştirilme aşamasındadır.

CTIO'daki başlıca teleskoplar 4 metre Víctor M. Blanco Telescope (adını Porto Rikolu astronom Víctor Manuel Blanco'dan almıştır) ve 4.1 metre Cerro Pachón'da bulunan Güney Astrofizik Araştırma Teleskobu'dur. Cerro Tololo'daki diğer teleskoplar arasında 1.5 m, 1.3 m, 1.0 m ve 0.9 m SMARTS konsorsiyumu tarafından işletilen teleskoplar mevcuttur. CTIO aynı zamanda PROMPT, WHAM ve LCOGTN gibi diğer araştırma projelerine de ev sahipliği yaparak ABD ve dünya çapındaki bilimsel araştırmalar için güney yarım küreye erişim için bir platform sağlar.

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

CTIO, NOIRLab tarafından yönetilen iki gözlemevinden biridir, diğeri ise Tucson, Arizona yakınlarındaki Kitt Peak Ulusal Gözlemevi'dir (KPNO). NOIRLab, Şili'deki iki zirvenin etrafındaki ve La Serena, Şili'deki genel merkezdeki mülkün sahibi olan Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği (AURA) tarafından işletilmektedir. AURA ayrıca Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü ve İkizler Gözlemevi'ni de işletmektedir. 8,1 m Cerro Pachón'da bulunan Gemini Güney Teleskopu, uluslararası bir konsorsiyum için CTIO'dan ayrı olarak AURA tarafından yönetilmektedir. Ulusal Bilim Vakfı (NSF), NOIRLab için finansman sağlayan kuruluştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Telescopes Standing Sentry". NOIRLab. 29 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 October 2021. 
  2. ^ "The Circle of Light". NOIRLab. 30 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 January 2023. 

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "CTIO-OTHR" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "SMRT-HIST" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]