Cemilköy, Ürgüp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 38.5223°′N, 34.933°′E

Cemilköy
—  Köy  —
Türkiye'de yeri
Türkiye'de yeri
Nevşehir Siyasi Haritası
Nevşehir Siyasi Haritası
Koordinatlar: 38.5223°K 34.933°D / 38.5223°K 34.933°D / 38.5223; 34.933
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Ürgüp
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım Yerelnet 1,250 m (4 ft)
Nüfus (2000)Yerelnet
 - Toplam 400
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50400
İnternet sitesi: Yerelnet
eraslancemil Cemilköy'ün Panoramik görünümü.

Cemilköy, Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesine bağlı bir köy olup Ürgüp-Yeşilhisar yolu üzerinde 15. kilometrede yer alır.

eraslancemil Paşabağı'ndan Cemilköy'ün Görünümü

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Mübadeleye kadar Rumların, Ortodoks Türkler olan Karamanlılar'ın ve Müslüman Türkler'in birlikte yaşadığı bir Orta Anadolu köyüdür. Yunanca eski Rum evleri oldukça zengin taş işçiliği ve freskolar arz eder. Güneybatısında Keşlik Vadisi içinde oyma kiliselere, barınaklara ve vadinin içinden geçen bir dereye sahiptir.

Cemilköy’deki önemli kilise ve manastırlar: Lengeryos Mevkiine tepeden bakan, şimdi yerinde sadece yıkıntıları bulunan Eski Kilise. 1950 li yıllarda yıklıp taşları ile şimdiki köy camisine ek yapılmıştır. Keşlik (Manastır)Kiliseleri, Köy içinde, dere mahalledeki 1881 yılında yapılmış olan Köyiçi Kilisesi vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı dönemi ve öncesinde Rumların yaşadığı bir yerleşim alanı iken, Müslüman Türklerin buraya ne zaman geldikleri kesin bilinmemektedir. Lozan Antlaşması gereği olan mübadelede Selanik Vilayeti, Kesriye(Kastoria) ilçesi, Zerveni (Jerveni)-Agios Antonios ve Zabardeny(Melanthio) Köylerinden Göç eden mübadiller yaşamaya başlamışlardır.Soğanlı köyüne ve şahinefendiye yakındır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rakımı 1250 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 35, Ürgüp'e uzaklığı 15 Km.'dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mübadil halkın 1. ve 2. kuşağından sağ olanlar Makedonya yöresinin Gelenek ve göreneklerini, yöresel dilini kısmen korumuşlardır. Yeni kuşaklar ise tamamen Türk dili ve gelenekleri ile yetişmişlerdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, şiddetli Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Arazisinin bir kısmını sulayan damsa çayıdır. mustafapaşa ile Cemilköy sınırında Damsa barajı yer almaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 98 hane mevcuttur.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 332
1990 499
1985 665

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün bir bölümü Yurtdışında işçi olarak çalışmakta, büyük birçoğunluğu ise yurt içinde büyük kentlere göç etmişlerdir.

Tarım
Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda köyde buğday, patates ve Kabak üretmi yapılsa da ülke ekonomisine katkıları yok denecek kadar azdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlkokul binası vardır ancak öğrenci azlığı nedeniyle [[Türkiye'de eğitim|taşımalı eğitim]]den yararlanılmaktadır. Su şebekesi 1970 li yıllarda yapılmış, Kanalizasyon şebekesi 2010 yılında tamamlanmıştır, Yolları parke taşla döşenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]