Cebrailli, Keskin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Cebrailli, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye ilk önce Cebrail Bey gelmiş Köye onun adını vermiş ve köyün adı Cebrailli olarak kalmıştır. Tarihi veriler köyün 200 yıllık olduğunu gösterir.Köy Keskin'e 17 Kırıkkale'ye 45 km uzaklıktadır.Güneyinde Kasımağa kuzeyinde Yenialibudak köyü ile komşudur.1997 yılında köyün kuzeydoğu bölgesinde antik yerleşim birimi bulunmuş çeşitli kazı çalışmaları yapılmış fakat turizme kazandırılmamıştır.Halen köyün çeşitli yerlerinde tarihi kalıntılar bulunmaktadır.Köyün Çukuryurt bölgesinde sırasıyla Roma ve Bizans izleri bulunmaktadır. Köyün başlıca önemli yerleri:Çaykara,kuruöz,burnunucu,öz,annacın ardı ve selektor tepesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırıkkale il merkezine 44 km, Keskin ilçesine 17 km uzaklıktadır. köy 39*35'07 kuzey paraleli 33*44'27 doğu meridyeninde bulunmaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 223
1997 201

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır genelde makinalı tarım yapılır.Araziler makinalı tarıma çok elverişlidir.Köyde sırasıyla buğday,arpa,ayçekirdeği,kavun,domates,mısır,üzüm yetiştirilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]