Büyükceceli, Keskin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyükceceli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırıkkale
İlçe Keskin
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 423
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0318
Posta kodu 71800
Resmî site
[1] -

Büyükceceli, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı, Cacabey aşiretinden gelmektedir. Büyük Ceceli kelimesinin ise isim ekleri ve kökleri bakımından düşünürsek "Büyük = Büyük", "Cec = Toprak Mahsulü yığıntısı", "El = Yurt" anlamına gelir. Bu da Büyükceceli'nin düzlüklerinden, zamanında büyük oranda tarım ürünü elde edilmesiyle ilişkilendirilebilir. Tarihinde pek çok ağalar barındırmış torunlarına iftiharla anlatılacak anılar kalmıştır.

Zaman içerisinde köyden göçen bazı aileler Köşker Köyünü kurmuşlardır. Günümüzde şehir merkezlerine göçler nedeniyle Köşker büyük oranda boşalmıştır. Bir okulu ve camisi olmasına rağmen muhtarlığı yoktur.

Bir Zamanlar Anadolu'da filminin önemli bir bölümü Büyükceceli'de çekilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkındaki bilgilere evlilik konusuyla başlanmalıdır. Çünkü evlilik hayatın birlikteliğinin başlangıcıdır. Köyde Cuma gününden başlayıp pazar gününe kadar devam eden düğünler vardır. Cumartesi gecesi kına gecesi düzenlenerek gelin ve damada kına yakılır, düğünlerde genelde Ankara oyun havaları ve yerel uzun havalar önceliktedir. Düğünlerde yemekler genelde düğün çorbası (tarhana) sebze yemeği (kuru fasulye, yeşil fasulye, musakka, patlıcan) pirinç pilavı, meyve türü yiyecekler vardır. Düğünlerde alkollü içecekler içilir ve havaya silah atılır.

Kültür bakımından yüzde 80'i okumuş insanlardan oluşmaktadır. Köyden; komiser, avukat, doktor, biyolog, öğretmen, subay-astsubay, bilişimci, polis memuru, hemşire, veteriner, mühendis (inşaat,makine), infaz koruma memuru, gibi birçok mesleğin erbabı yetişmiştir. Ayrıca söz konusu köy, yazar da yetiştirmiştir.

Köyde bayramlaşma adeti hala devam etmektedir. Ramazan bayramında büyük küçük demeden herkes birbirini ziyaret eder. Kurban bayramında kurbanlar kesilir dışarda sacda kavurmalar yapılır. Komşular davet edilir. İmece ile komşular birbirine yardım ederler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırıkkale iline 54 Km., Keskin ilçesine 26 Km. uzaklıktadır. Köyün güneyinde Çakırlı olarak anılan küçük bir gölet vardır. Özellikle yağışlı mevsimlerde suyu bol olan Çakırlı köyün hayvanları için serinleme yeridir. Ayrıca göçmen kuşların da köye uğramasını sağlar. Köşker mahallesinin ortasından Kocayar Çay'ı geçmektedir. Çay küresel ısınmadan nasibini almış ve kurumaya yüz tutmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997 229

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda en çok; buğday, arpa, ay çekirdeği, nohut ve mercimek ürünler yetiştirilir. Bal arısı yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Köy, büyük oranda şehirlere göç vermiştir. Kırıkkale ve Ankara başta olmak üzere civar illere göç vermiştir. Göçler sonunda özellikle Köşker mahallesi büyük oranda boşalmıştır. Köye bağlı olan Köşker mahallesi, kış aylarında büyük oranda boş olup yaz aylarında dolmaktadır. Köy projelere açık olup alternatif tarım için uygundur. Köyde derin su kuyuları açılması durumunda sebze meyve yetiştiriciliği ve ceviz yetiştiriciliği yapılabilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köşker mahallesinde İlkokul vardır ancak eğitime kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Köyün camisi ve imamı vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak hemşire ve doktor yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

≈== Dış bağlantılar ==

http://www.facebook.com/pages/K%C3%B6%C5%9Fker/244835662255864