Konur, Keskin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Konur, Keskin
—  Köy  —
Kırıkkale
Kırıkkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırıkkale
İlçe Keskin
Coğrafi bölge Orta Anadolu Bölgesi
Rakım 1.550 m (5.085 ft)
Nüfus (2013)YerlNET
 - Toplam 5,403
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
Posta kodu 71800
İnternet sitesi: KASABASI KİŞİSEL WEB SİTESİ]

Konur, Kırıkkale'nin Keskin ilçesine bağlı bir kasabadır. 1992 yılından itibaren kasaba olan Konur, önceleri Ankara'ya bağlıyken Kırıkkale'nin 1989 yılında il olmasından sonra Kırıkkale iline bağlanmıştır. Beldeye bağlı 4 köy bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahiptir. Osmanlı tahrir kayıtlarına göre 1550 li yıllardan sonra kurulduğu bilinmektedir. 1550 yıllarına ait kayıtlarda 35 haneli bir nahiye olduğu ve birde kadı 'nın oturduğu yazmaktadır. Kasaba Kızılırmak havzasinda olduğu için bölgenin tarihini daha eskilere götürmek mümkündür. Zira kasabaya 5 km uzaklıkta Etilerden kalma mağara yerleşimleri bulunmaktadır. Kasaba Büyük Çerkez Sürgünü (1864) ve nüfusu 93 harbi sonrası hızla büyümeye başlamıştır. Özellikle Karadeniz ve Erzurum yöresinden yoğun göçler almıştır. Kasabada Türk, Laz ve Çerkezler yaşamaktadır. Türkler Gümüşhane, Bayburt ve Erzurum yöresinden Lazlar Artvin, Rize ve Batum'dan Rusyadan ise Çerkezler gelmiştir. Çerkez nüfus günümüzde Turklesmis olup 1950 sonrası Kayseriye göç etmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi tarım, hayvancılık ve Meyvacilik-Bağcılık eksenlidir. Buğday, arpa, yulaf, aspir, ayçekirdeği, mısır ve yonca tarımı yapılmaktadır. Elma, armut, ceviz, kayısı, şeftali, nar, ayva, kiraz, vişne, trabzon hurması, erik, bağdem, kivi yetiştirilmektedir. Kavun, karpuz ve bal kabağı yetiştirilmektedir. Bölgeye has kalecik karasi, Kınalıparmak ve hasandede karasi-beyazi cinsi üzüm yetiştirilmektedir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldeden ilçeye her gün minibüsler gitmektedir. Ayrıca Kaman ve Çelebi ilçe minibüsleride beldeden geçmektedir. Haftada iki gün Ankaraya karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Çarşamba günleri pazar kurulmaktadır. Kurulan pazar ihtiyaca cevap vermediği için perşembe günü ilçede kurulan pazardan faydalanılmaktadir. Beldemiz Ankara-Kayseri yoluna 15 km Konya-Ankara-Kırşehir-Kırıkkale kavşağına 7 km uzaklıktadır. Beldenin Kızılırmak'a uzaklığı 10 km dir

Coğrafi Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe merkezine 18 km. , il merkezine 42 km. ve Ankara'ya 118 km. uzaklıktadır. Kasabanin kuzeyi, doğusu ve batısı Barek Dağları ile çevrilidir. Güneyi ova şeklinde tarım arazileri ve meyvaliklarla kaplıdır.

Altyapı Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın, Güzelyaka, Yeşiltaş, Karşıyaka ve Bahçelievler olmak üzere toplam dört tane mahallesi mevcuttur. Kanalizasyon ve İçme suyu şebekesi mevcuttur. Beldeyi anayola bağlayan kısım çift şeritli olup asfalttır. Bede içi ana yollar kilit taşı döşelidir. Kalan kısımlar asfalt ve stabilizedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre kasaba nüfus verileri
2013 5.403
2010 4.004
2007 1.882
2000 3.110
1990 2.329

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]