Carrie: Günah Tohumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carrie: Günah Tohumu
Carrie
Film afişi
Yönetmen Kimberly Peirce
Yapımcı Kevin Misher
Senarist Lawrence D. Cohen
Roberto Aguirre-Sacasa
Uyarlama Göz (Stephen King)
Oyuncular Chloë Grace Moretz
Judy Greer
Portia Doubleday
Julianne Moore
Müzik Marco Beltrami
Görüntü yönetmeni Steve Yedlin
Kurgu Lee Percy
Stüdyo Misher Films
Dağıtıcı Metro-Goldwyn-Mayer Pictures
Screen Gems
Çıkış tarih(ler)i 18 Ekim 2013 (2013-10-18)
8 Kasım 2013 (2013-11-08) (Türkiye)
Süre 99 dk[1]
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $30 milyon[2]
Hasılat $85.039.284[2]

Carrie: Günah Tohumu ya da özgün adıyla Carrie, 2013 yılı ABD yapımı doğaüstü korku filmi. Stephen King'in 1974 yılında yayınlanan Göz ismindeki romanın beyazperdeye uyarlanan üçüncü filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Kimberly Peirce otururken, başrollerini Chloë Grace Moretz (Carrie White rolünde) ve Julianne Moore (Carrie'nin annesi, Margaret White rolünde) paylaşıyor.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Margaret White (Julianne Moore) yalnız yaşadığı evde tek başına bir kız dünyaya getirir. Bu kız günahının ürünüdür. Aşırı dindar olan Margaret kızı öldürmek ister fakat sonradan fikrini değiştirir.

Yıllar geçer. Carrie White (Chloë Grace Moretz) Maine'deki Ewen Lisesi'nde okuyan; utangaç, çevredeki insanlar tarafından hakaret edilen ve dışlanan bir kız olmuştur. Bir gün spor dersinden sonra duş yaparken Carrie'nin adet kanaması başlar. Bunun ne olduğunu bilmeyen Carrie kanamadan öleceğini düşünür ve korkarak diğer kızların yanına koşar. Bağırarak onlardan yardım ister. Kızlar ise onunla dalga geçer ve kahkahalarla güler. Her biri Carrie'ye tampon ve ped atmaya başlar. Kız grubunun lideri Chris Hargensen (Portia Doubleday) bu anı kendi telefonuna çekerek YouTube'a koyar.

Sesi duyan spor öğretmeni Bayan Desjardin (Judy Greer) gelir ve kızlara kızarak onları banyodan çıkarır. Daha sonra ise Carrie'yi annesi Margaret ile birlikte eve gönderir. Adet kanamasının günah olduğunu düşünen Margaret, eve geldikten sonra Carrie'ye "dua dolabı"na girerek günahının bağışlanması için Tanrı'ya yalvarmasını söyler. Carrie odaya girmeyi reddedince Margaret Carrie'nin kafasına İncil ile vurarak onu zorla dolaba kapatır. Carrie bağırarak onu çıkartmasını isterken aniden kapı çatlar ve dolaptaki haç kanamaya başlar.

O sırada Bayan Desjardin kızların Carrie'ye böyle davranmasına çok kızar ve ceza olarak onları spor sahasında koşturur. Buna öfkelenen Chris kötü bir şey yapmadıklarını söyler ve cezayı reddeder. Bayan Desjardin Chris'e okuldan uzaklaştırma cezası alacağını ve mezuniyet balosuna gelemeyeceğini söyler. Chris sinirlenerek intikam yemini eder ve oradan uzaklaşır.

Carrie aslında telekinezi gücünün olduğunu keşfeder. Sahip olduğu gücün özelliklerini öğrenmek için araştırmalara başlar. Sue Snell (Gabriella Wilde) Carrie'ye olanlardan dolayı pişmanlık duyar. Hatasını düzeltmek için sevgilisi Tommy Ross (Ansel Elgort)'a Carrie'yi mezun gecesine davet etmesini ister. Carrie bu daveti kabul eder. Annesi ise bundan çok korkar. O, Carrie'nin sahip olduğu bu gücün şeytan tarafından kendisine gönderildiğine inanır ve Carrie'nin baloya gitmesini istemez. Carrie ise gücü aracılığıyla annesini dua dolabına kilitler ve eve gecikmeyeceğini söyleyerek Tommy ile birlikte yola çıkar.

Chris olanları bir türlü sindiremez. Bu nedenle Carrie'den intikam almayı düşünür. Böylece sevgilisi Billy Nolan (Alex Russell) ile birlikte plan kurar. Yerel bir çiftliğe giderek orada bir domuz öldürürler. Domuz kanını bir kovaya doldururlar. Daha sonra okul spor salonuna gizlice girip kovayı bir iple bağlayıp kirişlerin üzerine yerleştirirler.

Balo gecesinde Carrie gergin ve utangaç davranmaya başlar fakat Tommy onu rahatlatır. Chris ve Billy'nin planının bir parçası olarak, Chris'in arkadaşı Tina Blake (Zoë Belkin), gecenin balo kralı ve kraliçesinin seçileceği oylama kutusuna Carrie ve Tommy'nin isminin yazdığı sahte oy pusulaları atar. Böylelikle Carrie ve Tommy balo kralı ve kraliçesi seçilir ve alkışlarla sahneye çıkarlar. Carrie çok mutlu gözükmektedir. İlk kez herkes tarafından samimiyetle alkışlanmaktadır. O sırada Chris'ten intikam mesajı alan Sue, kötü şeylerin olacağını hissederek baloya gelir. Geldiğinde Carrie'nin üstünde domuz kanı dolu sarkan bir kova görür. Herkesi uyarmadan hemen önce Bayan Desjardin Sue'yi fark eder. Carrie'yi yine aşağılayacağını düşünen Bayan Desjardin aceleyle Sue'yi kapı dışarı eder.

Sonunda Chris Carrie'nin üstüne domuz kanını dökmek için ipi çeker. Üstü başı kanla kaplanan Carrie şaşkınlık içinde bakarken Tommy etrafa bakarak nasıl yapıldığını anlamaya çalışır. Kısa bir süre sessizlik olduktan sonra Tina projeksiyon ekranından Carrie'nin aşağılayıcı duş olayı YouTube videosunu açar. Tina ve onun arkadaşları Heather (Samantha Weinstein), Nicki (Karissa Strain) ve Lizzy (Katie Strain) ve kalabalığın geri kalanı kahkahalarla gülmeye başlar. Bayan Desjardin Carrie'yi rahatlatmaya çalışır fakat Carrie telekinetik güçleriyle Bayan Desjardin'i zemine iter. Aniden boşaltılmış kova Tommy'nin başına düşer ve onu öldürür. Chris Tommy'nin ani ölümü üzerine şoka uğrar ama Billy kolundan tutarak spor salonu dışına çıkarlar.

Carrie arkasına dönüp Tommy'nin öldüğünü fark eder ve başına eğilerek ağlamaya başlar. Kısa bir süre sonra Billy'nin gözlüklerini görür ve bunu Chris ile birlikte yaptığını anlar. Daha sonra Carrie öfke ve intikam dolu gözleriyle kalabalığa doğru bakar ve aniden yüksek sesle bağırır. Sahip olduğu bütün gücü ortaya koyarak salondaki her bir eşyayı kalabalığın üstüne doğru fırlatır. Carrie ile dalga geçen çoğu insan feci şekilde salonda can verir.

Chris ve sevgilisi olaylardan habersiz arabayla kaçmaktadırlar. Bu arada karşılarında Carrie'yi görürler. Chris Billy'e onu ezerek geçmesini söyler. Araba tam Carrie'ye çarpacakken Carrie arabayı durdurur. Ani çarpışmada kemerini takmayan Billy başını direksiyona hızlıca çarpar ve ölür. Billy'nin öldüğünü gören Chris korkarak arabadan çıkmaya çalışır. Carrie bütün kapıları kilitler ve arabayı havaya kaldırarak büyük bir hızla benzin istasyonuna fırlatır. Chris'in kafası arabanın ön camını kırarak geçer ve Carrie'ye bakan korku dolu gözlerle can verir. Sonrasında Carrie yakındaki sokak lambasını arabanın üzerinde düşürür ve bir patlama olur.

Eve dönen Carrie kötü durumda annesi ile karşılaşır. Annesi onu bağrına basar ve her şeyin düzeleceğini söyler. Biraz konuştuktan sonra dua etmeye başlarlar. Margaret aniden Carrie'yi arkasından bıçaklar. Şok olan Carrie gücü ile annesini havaya kaldırır, bıçak ve diğer keskin şeyleri üstüne atar. Margaret aldığı yaralardan ölür.

Bu sırada Sue gelir ve ev deprem oluyormuş gibi sallanmaya başlar. Sue Carrie'ye yardım etmek için eve girer ve onu çıkartmaya çalışır. Carrie ise ona kız bir çocuğunun olacağını söyler ve evden dışarı atar. Ev yıkılır. Bu olaydan sonra Sue Carrie'nin mezarına gelerek buket koyar. Mezar taşının üstünde "Carrie White cehennemde yanıyor" kelimeleri yazmaktadır. Sue oradan uzaklaştıktan sonra mezar taşı aniden parçalanır.

Alternatif bitiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Sue hastanede bebek doğurmaya çalışmaktadır. Doğurmaya çalışırken, kanlı bir el Sue'nun vajinasından çıkar ve Sue'nun kolunu yakalar. Sue çığlık ve korku içerisinde uykudan uyanır. Annesi kâbus gördüğünü söyler ve onu sakinleştirmeye çalışır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Planlama ve yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 Mayıs ayında, MGM ve Screen Gems şirketlerinin temsilcileri Stephen King romanı Carrie'nin yeni bir remake (yeniden çevrim) filminin yapılacağını duyurdu.[3]

Yeni adaptasyonu işiten kitap yazarı King "Asıl soru neden, orijinali çok iyi olduğu halde?" şeklinde düşüncelerini belirtti. Ayrıca başrol için Lindsay Lohan'ı önerdi ve "o [film] kesinlikle kadro için eğlenceli olacak" şeklinde demeç verdi.[4] Mart 2012'de Carrie White rolü Chloë Grace Moretz'a sunuldu,[5] ve Moretz rolü kabul etti.[6]

Kimberly Peirce filmi yönetti,[7] Moore Margaret White karakterini ve Gabriella Wilde Sue Snell karakterini canlandırdı.[8] Alex Russell ve Ansel Elgort ana kadroda yer aldı,[9] ve Judy Greer spor öğretmeni Bayan Desjardin'i canlandırdı.[10]

Eleştirel görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Carrie, 155 incelemenin değerlendirildiği Rotten Tomatoes'ta %48'lik bir ortalama yakaladı.[11] Metacritic'te "karışık veya ortalama eleştiriler alan" anlamına gelen 100 üzerinden 53 puan aldı.[12]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Adaylar Sonuç
2013 2013 Fright Meter Ödülleri[13] En İyi Özel Efekt Carrie Adaylık
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Julianne Moore Adaylık
2014 2014 Fangoria Chainsaw Ödülleri[14] En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Julianne Moore 3. Sıra
40. People's Choice Ödülleri[15] Favori Korku Filmi Carrie Kazandı
40. Saturn Ödülleri[16] En İyi Korku Filmi Carrie Adaylık
En İyi Genç Aktör/Aktris Chloë Grace Moretz Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "CARRIE (15)". Columbia Pictures. British Board of Film Classification. 14 Ekim 2013. 6 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2013. 
 2. ^ a b "Carrie (2013)" 7 Mart 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Box Office Mojo. 17 Ekim 2013'te alındı.
 3. ^ Kit, Borys (19 Mayıs 2011). "MGM, Screen Gems Team for 'Carrie' Remake". The Hollywood Reporter. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
 4. ^ Labrecque, Jeff (20 Mayıs 2011). "Stephen King sounds off on new 'Carrie' remake -- EXCLUSIVE". Entertainment Weekly. 10 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
 5. ^ Fleming, Mike (27 Mart 2012). "MGM Formally Offers Lead Remake Of Stephen King's 'Carrie' To Chloe Moretz". Deadline Hollywood. 11 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
 6. ^ "Chloe Grace Moretz celebrates 16th birthday with star-studded bash" 2 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. WMAR-TV-ABC News.
 7. ^ Fleming, Mike (4 Ocak 2012). "MGM/Screen Gems Eye Kimberly Peirce to Direct Remake of Stephen King's 'Carrie'". Deadline Hollywood. 29 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2012. 
 8. ^ Littlejohn, Georgina (14 Mayıs 2012). "Julianne Moore And Gabriella Wilde Board Carrie Remake". Londra: CinemaBlend.com. 23 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
 9. ^ Ge, Linda (15 Mayıs 2012). "'Chronicle' star Alex Russell and Broadway actor Ansel Elgort join "Carrie" remake opposite Chloe Moretz". Up and Comers. 4 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
 10. ^ Rich, Katey (25 Mayıs 2012). "UPDATE: Judy Greer HAS NOT Signed On To The Carrie Remake As The Gym Teacher". CinemaBlend.com. 28 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
 11. ^ "Carrie" 23 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Rotten Tomatoes. Erişim tarihi: 15 Nisan 2014.
 12. ^ "Carrie" 8 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Metacritic. Erişim tarihi: 19 Ekim 2013.
 13. ^ "2013 Fright Meter Award Winners and Nominees". 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2015. 
 14. ^ Gingold, Michael (29 Mayıs 2014). "The 2014 FANGORIA Chainsaw Awards Results!". Fangoria. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2015. 
 15. ^ Lewis, Dave (5 Kasım 2013). "'Game of Thrones' vs. 'Iron Man': This year's People's Choice Awards nominees". HitFix. 18 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2014. 
 16. ^ ""Gravity, The Hobbit: The Desolation of Smaug Lead Saturn Awards Noms"". 10 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]