Candelaria Bazilikası

Koordinatlar: 28°21′05″K 16°22′11″B / 28.35139°K 16.36972°B / 28.35139; -16.36972
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Virgen de Candelaria Bazilikası
Basílica de Nuestra Señora de Candelaria
Candelaria Bazilikası

Temel Bilgiler

Yer: Candelaria, Tenerife, İspanya

Din ilişkisi: Katolik Kilisesi

Kutsandığı Yıl: 1 Şubat, 1959

Yapı Statüsü: Bazilika

Mimari Bilgiler

Mimarı: José Enrique Marrero Regalado

Mimari tarzı: Neoklasik mimari

Tamamlanma yılı: 1959

Özellikler

Yükseklik: 45 metre

Genişlik:

Kubbe sayısı: Bir
Kubbe Yüksekliği (dış): 25 metre
Kubbe Yüksekliği (iç):

Candelaria Bazilikası veya Virgen de Candelaria Bazilikası (İspanyolca: Basílica de Nuestra Señora de Candelaria), Tenerife adasındaki (Kanarya Adaları, İspanya) Candelaria kentinde bulunan bazilika. Bina, Meryem (Nuestra Señora de Candelaria) Kanarya Adaları koruyucusudur adamıştır.[1] Kilise Katolik Kilisesi'ne ait olup, takımadalardaki en kutsal tapınaklardan olduğundan her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Candelaria 1390'da yalnızca İspanyol öncesi "Menceyato de Güímar" krallığındaki çoban Guançeler tarafından kullanılan ıssız bir yerdi.

Bir akşam, sığırlarını güden iki çoban uçurumum ağzına kadar gelip duran birkaç keçi görür. Keçileri çalmak isteyen birini gördüklerini sanarak çobanlardan biri oraya gider. Kayada gördüğü resim Virgen de la Candelaria (ya da Nuestra Señora de la Candelaria) görüntüsüdür. Candelaria yakınlarında bulunan resim önce Cueva de Chinguaro mağarasına taşındı. Sonra bazı Guançeler tarafından Cueva de Achbinico mağarasına aktarıldı. Önceleri «Güneş Ana» olarak nitelendirilen tanrıların anası Chaxiraxi ile özdeşlerştirilen resim, daha sonraki Hristiyan İspanyol fatihler tarafından Meryam Ana olarak ilan edildi. Sonra da bir mabet inşa edildi. 1596 yılında III. Felipe burayı Virgen de la Candelaria koruyucusu olarak ilan etti. Daha sonra tahta çıkan İspanya kralı tarafından Kraliyet (Real) unvanı verilen mabet, Kanarya Adalarında bu unvanı alan ilk mabettir.

Mabedin yerine yapılan 1789 yılında yangın geçiren eski bir kilisenin üzerine inşa edilen ve 1949 yılında başlanıp 1959 yılında bitirilen ve 5000 kişiyi barındıracak kadar büyük bir bazilika yapılır.[2]

Bazilika, İspanya'daki en büyük Hristiyan kiliselerinden biridir ve 2011 yılında Papa XVI. Benedictus tarafından bazilika olarak ilan edilmiştir.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Artículo periodístico de El Día". 9 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
  2. ^ Página oficial de los Dominicos de la Basílica de Candelaria 4 Aralık 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İspanyolca)
  3. ^ "Título y dignidad de Basílica para la iglesia de la Patrona de Canarias". 11 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]