Cambridge Apostles

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cambridge Apostles (aynı zamanda Conversazione Topluluğu olarak da bilinir), Cambridge Üniversitesi'nde 1820'de , Cebelitarık'ın ilk Piskoposu olmaya giden Cambridge öğrencisi George Tomlinson tarafından kurulan entelektüel bir topluluktur.[1]

Apostles takma adının kökeni, kurucularının on iki kişi olmasındandır. Üyelik büyük ölçüde lisans öğrencilerinden oluşur, ancak lisansüstü öğrenciler ve halihazırda üniversite ve kolej görevlerinde bulunan üyeler de vardır. Toplum geleneksel olarak üyelerinin çoğunu Christ's, St John's, Jesus, Trinity ve King's Colleges'ten çekiyordu.

Etkinlikler ve üyelik[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplum aslında bir tartışma grubudur . Haftada bir kez, geleneksel olarak Cumartesi akşamları toplantılar yapılır ve bu toplantılarda bir üye bir konu hakkında hazırlıklı bir konuşma yapar ve daha sonra tartışmaya açılır.

Genel prosedür, üyelerin konuyu sunma sırası olanların odalarında buluşmasıydı. Ev sahibi, kızarmış ekmek üzerine kahve ve sardalyadan oluşan "balina" adı verilen içecekler sunar.[2] Kadınlar toplumda ilk kez 1970'lerde kabul gördü.

Apostles, kurucusuna kadar uzanan deri bir üyelik günlüğünü ("the book") tutarlar ve bu günlükler, her üyenin konuştuğu konular hakkında el yazısıyla yazılmış notlar içerir. Grubun ilk günlerinden itibaren üyelerin konuştuğu konular ve mevcutların oy kullandığı bölümün sonuçları hakkında, grubun ilk günlerinden bazı el yazısı notların bulunduğu kağıt koleksiyonunu içeren bir sedir sandığı olan sözde "Ark"a dahil edilmiştir. tartışmada. Oylanan sorunun tartışılan konuyla yalnızca teğetsel bir ilişki taşıması bir onur noktasıydı. "Havariler" olarak anılan üyeler aktif, genellikle lisans üyeleridir; eski üyelere "melekler" denir. Mezunlar, mezun olduktan veya bir burs kazandıktan sonra melek olmak için başvururlar. Her birkaç yılda bir, büyük bir gizlilik içinde, tüm melekler bir Cambridge'deki Apostles'ın akşam yemeğine davet edilir. Genellikle Londra'da düzenlenen yıllık bir akşam yemeği de vardı.

Üyelik için değerlendirilen lisans öğrencilerine "embriyo" denir ve üyelerin öğrencinin katılmaya davet edilip edilmeyeceğine karar verdikleri "embriyo partileri"ne davet edilirler. "Embriyolar" üyelik için değerlendirildiklerini bilmeden bu partilere katılırlar. Bu gruba dahil olmak için bir gizlilik yemini etmek ve aslen ilahiyatçı Fenton John Anthony Hort tarafından 1851'de veya civarında yazılan bir lanetin okunmasını dinlemek gerekir.

Eski üyeler, birbirlerine karşı hissettikleri ömür boyu süren bağdan bahsetmişlerdir. Filozof Henry Sidgwick, anılarında Apostles hakkında "Bu topluma bağlılık bağı, hayatımda tanıdığım en güçlü kurumsal bağdır." diye yazmıştır.

Bertrand Russell ve G. E. Moore, John Maynard Keynes'in yaptığı gibi Ludwig Wittgenstein'ı katılmaya davet etti. Ancak, Wittgenstein bundan hoşlanmadı ve nadiren katıldı. Russell, Wittgenstein'ın grubun ciddiyetsizliğini ve mizah tarzını takdir etmeyeceğinden endişelenmişti.[3] 1912'de kabul edildi, ancak Hearth Rug'daki tartışmanın düzeyine tahammül edemediği için hemen istifa etti; 1920'lerde Cambridge'e döndüğünde onu geri aldılar. (Ahlak Bilimleri Kulübü'ndeki tartışmaları da göz ardı etmekte zorlandı. )

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ W. C. Lubenow, The Cambridge Apostles 1820-1914, Cambridge University Press, 1999.
  2. ^ Brookfield, Frances Mary. The Cambridge "Apostles", C. Scribner's Sons, 1907
  3. ^ McGuinness, Brian. Wittgenstein: A Life: Young Ludwig 1889-1921. University of California Press, 1988, p. 118.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]