Cabir III El-Ahmet El-Cabir El-Sabah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Şeyh Cabir Al-Ahmet Al-Cabir Al-Sabah (d. 29 Haziran 1926ö. 15 Ocak 2006) (Arapça: الشيخ جابر الأحمد الجابر الصباح) Kuveyt'in on üçüncü emiri olarak 31 Aralık 1977 tarihinden hayatını kayıp edene kadar emir olarak görevini sürdürdü. Şeyh Cabir İngiliz bağımsızlığı sona erdiğinden beri Kuveyt'in üçüncü Emiri olmuştur.

Kuveyt'in başkenti Kuveyt City'de doğan Cabir bilindiği kadar ile en az on üç kere evlenmiş ve otuz dokuz çocuk sahibi olmuştur. On sekizinci yüzyıldan beri Kuveyt'i idare eden Al-Sabah ailesinden olan Cabir, onuncu Şeyh Ahmet Al-Cabir Al-Sabah'ın üçüncü evlâdıydı. Şeyh Ahmet 19211950 yılları arası Kuveyt'in Şeyhiydi.

Şeyh Cabir eğitimini El-Mübarekiye, El-Ahmediye ve El-Şarkiye okullarında tamamladı ve sonradan Din, İngilizce, Arapça ve fen üzerine özel eğitim aldı. 1949 senesinde Kuveyt'in güneyinde yer alan Al-Ahmedi bölgesinde kamu hizmetleri direktörlüyü yapan Cabir, 1962 yılında Kuveyt'in ilk Finans ve Ekonomi Bakanı oldu. Cabir'in hükmü altında ülkenin petrol gelirleri Kuveyt'i kabile toplumundan modern şehirleri olan bir ülkeye haline getirdi. Aynı zamanda Kuveyt dünyanın en yüksek kişi başına düşen gelir sahibi oldu. Cabir bir de Kuveyt'in ilk para birimi olan Kuveyt Dinarını (KWD) çıkardı. 1965 yıllında Başbakan olan Cabir 1966 yıllında bir de Veliaht Prensi oldu ve üvey amcası Sabah III Al-Salim Al-Sabah'ın ölümü sonrası, Aralık 1977'de Emirliğe yükseldi. Emir olmadan önce Şeyh Cabir on iki yıl sureyle Başbakanlık yapmıştı.

1981 senesinde Şeyh Cabir Kuveyt Milli Millet Meclisini yok etti ve önceden olduğu gibi yasal olarak ülkeyi idare etti. 1985 yılının Mayıs ayında Cabir Şii El-Dawwa Partisinin öldürme amaçlı düzenlediği bombalı saldırıyı atlattı. Cabir'in geçit töreni sırasında saldırganlar bomba yüklü bir arabayı alayın içine surdu. Körfez Savası sonrası 1991 yıllında Cabir Kuveyt Milli Millet Meclisini yeniden kurdu.

Sınır üzerine büyük tartışmalardan sonra 2 Ağustos 1990 sabahı Irak, topraklarına katma amacıyla, Kuveyt'i işgal etti. İşgal sırasında Cabir Suudi Arabistan'a kaçıp sürgünde bir hükümet kurdu ve Şubat 1991'de özgürlüğüne kavuşmuş bir Kuveyt'e geri döndü.

1999 yıllında Cabir kadınlara oy hakkı verme amacıyla bir yasa değişikliği önerdi ama ne yazık ki bu senet Milli Millet Meclisinden geçmedi. Bu önerge 2005 yıllında tekrar sunuldu ve Kuveyt Parlamentosu kadınlara oy hakkı nasip etti.

Şeyh Cabir Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi'nin (Gulf Cooperation Council ya da Arapça Meclis El-Te'avun Liduvel El-Haliç El-Arabiye) kurulmasına yârdim edip saygınlık kazanmıştı. Aynı zamanda Gelecek Kuşakların Sermayesini (Future Generations Funds) kurmuş ve Kuzey ile Güney Yemen'in birleşmesine yârdim etmişti. Cabir bir de Şehitler Ofisini kurdu.

2000 yılının Eylül ayında Cabir felç geçirip tedavi için Britanya'ya gitmişti. Dört ay sonra 15 Ocak 2001 tarihinde Kuveyt'e dondu. Tam beş sene sonra 15 Ocak 2006 sabahı beyin kanamasından dolayı Cabir hayatini kaybetti. Emir olarak yerine Veliaht Prensi Saad Al-Abdullah Al-Salim Al-Sabah geçmişti. Cabir'in ölümü sonrası devlet kırk günlük sureyle matem ilan etti.

Bağlantılı metinler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cabir III El-Ahmet El-Cabir El-Sabah
Doğumu: 29 Haziran 1926 Ölümü: 15 Ocak 2006
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Sabah III Al-Salim Al-Sabah
Kuveyt'in Emiri
1977–2006
Sonra gelen:
Saad I Al-Abdullah Al-Salim Al-Sabah