Cıdır Ovası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cıdır Ovası
AzericeCıdır düzü
Devlet  Azerbaycan
Bölge Karabağ
Şehir Şuşa Rayonu
İlçe Şuşa

Cıdır Ovası (AzericeCıdır düzü) aynı zamanda Cidir Ovası olarak da bilinir, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Şuşa kentinin güney kesiminde yer alan bir ovadır. Adı kelimenin tam anlamıyla Karabağ Hanlığı zamanlarında at yarışı oyunları tutma geleneğine atıfta bulunarak Azerice at yarışı alanı anlamına gelmektedir.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Şuşanın batı kısmı deniz seviyesinden 1.800 metre ve doğu kısmı deniz seviyesinden 1.400 metre yüksekliktedir.[1] Cıdır Ovası Şuşa'nın güneyindeki nispeten düz fakat yüksek kısmında yer almaktadır.[2] Bu düzlük vadiye ve Taşaltı Nehri'nin 200 metre aşağıda aktığı Taşaltı Vadisi'ne bakmaktadır.[3] Cıdır Ovası'nın kenarındaki bir parkur, kırk basamaklı bir yol olan Girkh Pillakan'a (40 adım), nehir de Taşaltı Vadisi'ne ve Khazina Galasy ("Hazine Kalesi") Mağarası'na götürür.[4][5]

Önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cıdır Ovası her zaman Şuşa'daki festivaller ve spor etkinlikleri için ana konum olmuştur. Şuşa'nın kuruluşundan bu yana güreş karşılaşmaları Karabağ Hanları tarafından düzenlenen periyodik yarışmaların bir parçasıydı. Burada hem at yarışı hem de deve yarışı maçları yapılırdı. Çevgan (Azerbaycan'ın polo varyasyonu) da burada oynanırdı. Oyunların katılımcıları da bir tür binicilik oyunu olan jigitovkada mükemmeldi. Karabağ atlarına düşkün olan İbrahim Halil Han, hanlığında altı aylık resmi at yarışı oyunlarını düzenlerken, düzenli yarışlar haftalık olarak gerçekleşirdi. Gençler, olağanüstü binicilik yetenekleri için birçok ödül alırdı. Cıdır Ovası jigitovkasının varyasyonlarından biri, katılımcının papak, tüfek, hançer, şaşkayı tam hızda belirlenen noktalara atmasını ve ardından aynı hızda geri dönmesini gereken baharbandi idi.[6] Cıdır Ovası aynı zamanda Nevruz kutlamaları ve uluslararası konuklar için resmi karşılama törenlerinin yapıldığı bir yerdi.[7] Festivallerde müzik eşliğinde ip yürüyüşü, cambazlık ve soytarılık performansları yer alırdı. Alan genellikle bir hipodromla karşılaştırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Regret for Shusha". 27 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2010. 
  2. ^ "Public Television. ŞUŞA HƏSRƏTİ". 12 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2010. 
  3. ^ "Heartbeat of Karabakh". Azerbaijan International. 1998. 25 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2010. 
  4. ^ "QARABAĞ: BƏRDƏ - AĞDAM- ŞUŞA - KƏLBƏCƏR". 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2010. 
  5. ^ "Şuşa şəhəri". 25 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2010. 
  6. ^ "ОТДЫХ И РАЗВЛЕЧЕНИЯ ШУШИНЦЕВ". 24 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2010. 
  7. ^ "ГОРОД ШУША". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2010.